Kdo najde přítele, najde poklad: Věděli jste, že pomatený Kamasuka existoval i ve skutečnosti?

Oblíbená dvojice Terence Hill a Bud Spencer se tentokrát ocitá na tichomořském ostrově, kde by se měl podle staré mapy nacházet poklad. Jak se na něj dostali? Allan v podání Terence Hilla se poté, co prosázel veškeré peníze, ukryje před problémy s nesplacenými dluhy jako černý pasažér na lodi Charlieho, Buda Spencera, který se zrovna vydává na cestu kolem světa.

O poklad je velký zájem a cesta za ním je plná překážek

Moře je pak oba vyplaví na ostrově, kde by se měl podle Allanova strýčka ukrývat obrovský poklad. Bohužel ale na ostrově nejsou zdaleka sami, při hledání totiž kromě mírumilovných domorodců narazí i na japonského vojáka, který si myslí, že válka ještě neskončila, Allanovy pronásledovatele i skupinu pirátů. Bláznivá komedie může začít.

Kde leží ostrov s pokladem?

Snímek z roku 1981 je dvanáctým ze šestnácti filmů s Budem Spencerem a Terencem Hillem v hlavních rolích. Jeho režisérem byl Sergio Corbucci, který o tři roky dříve natočil s oběma herci slavný film Sudá nebo lichá. Komedie se natáčela v Miami, pro natáčení na ostrově byl vybrán ostrov Key Biscayne. Charlieho plavbu sponzorovala marmeláda Puffin. Ta se ve skutečnosti opravdu vyrábí v Německu.

Skutečný Kamasuka

Postava japonského vojáka Kamasuky připomíná Hiroo Onodu, bývalého japonského zpravodajského důstojníka, který navzdory kapitulaci Japonska za druhé světové války pokračoval v boji na filipínském ostrově Lubang. V roce 1974 byl Onoda díky intervenci jednoho ze svých bývalých velitelů přesvědčen, aby složil zbraně a vzdal se. Zajímavé je, že herec John Fujioka si podobnou postavu zahrál během svého života hned několikrát, například ve filmu Poslední let Noemovy archy z roku 1980 nebo ve filmu Americký ninja z roku 1985.

Soundtrack

Na rozdíl od většiny filmů dvojice, ve kterých hudební pozadí vytvořili Oliver Onions neboli bratři De Angelisové, je soundtrack k tomuto filmu od bratrů Carmela a Michelangela La Bionda. Hlavní skladbou snímku je Movin‘ cruisin‘ v podání skupiny The Fantastic Oceans.

Zdroj: davinotti.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu