Jsme jedné krve: Malcolm X a Muhammad Ali: Co a proč spojovalo slavného boxera a politického aktivistu?

Malcolm X a Muhammad Ali, dvě ikony afroamerického hnutí za občanská práva v Americe 60. let 20. století. Právě o nich vypráví dokumentární film režiséra Marcuse A. Clarke, který je inspirován knihou Pokrevní bratři. Tu na základě rozsáhlého studia životopisů, dokumentů i záznamů FBI napsali Randy Roberts a Johnny Smith. Dokument nevšedním způsobem přibližuje tyto dvě osobnosti, ukazuje jejich náhodné seznámení, výjimečné pouto i smutný konec.

Rozdílní a přesto stejní

V únoru 1964 Cassius Clay poprvé vyhrává titul mistra světa v boxu v těžké váze proti zdánlivě neporazitelnému Sonnymu Listonovi a vedle ringu v Miami Beach Convention Center sedí černošský muslimský aktivista Malcolm X. Cassius Clay, který se později stal Muhammadem Alim, dosáhl jednoho z největších sportovních úspechů, na druhé straně Malcolm X pokračuje ve svém boji za občanská práva. Dokument velmi výstižně zobrazuje mnohostranný osobní vztah, který spojoval politického aktivistu a boxerského šampiona, od jejich setkání, přes velké přátelství a pouto, až po konečné odcizení kvůli neshodám v souvislosti s Malcolmovým odchodem ze sekty Islámský národ, který se mu stal nakonec osudným.

Boj za sebe i svou komunitu

Malcolm X a Muhammad Ali jsou představiteli nelehké doby v amerických dějinách, oni ale byli stateční, důslední a nedělali kompromisy. Oba dva různými způsoby, v různých „kruzích“, prosazovali své myšlenky a zásady. Malcolm X prostřednictvím politického boje, často tak nesmiřitelného a tvrdého, že se vzdálil od své vlastní komunity, Muhammad Ali prostřednictvím sportu, změnou jména, aby se distancoval od svého původu, i nesouhlasem s některými rozhodnutími americké vlády, například válkou ve Vietnamu.

Dosud neviděné záběry i svědectví rodiny

Marcus A. Clarke ukazuje divákům tyto dvě jedinečné osobnosti trochu jinak než předchozí životopisné a dokumentární snímky, které o nich byly natočeny. Ukazuje, jak oba dva změnili běh věcí, pronesli projevy, které zůstaly v dějinách, bojovali za sebe, ale také za celou svou komunitu, která byla v té době ponižována a znevažována. K tomu Clarke využívá některé dosud neviděné archivní materiály i svědectví dcery Malcolma X. Ilyasah Shabazzové, mladšího bratra Aliho Rahmana a mnoha dalších, kteří měli tu čest je poznat. Zároveň s tím oslovení odborníci rekonstruují dobu a politické i společenské prostředí, v němž oba žili.

Zdroj: netflix.com, decider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu