Jíst, meditovat a milovat aneb Tři slova jejich prostřednictvím hledá Julia Roberts smysl svého života

Také se někdy ráno probudíte a máte pocit, že vlastně nežijete život, který byste chtěli, že nejste spokojení, a máte chuť se na všechno vykašlat, sbalit si kufry a odejít někam daleko? Podobné pocity trápí na začátku snímku s názvem Jíst, meditovat a milovat i Julii Roberts neboli filmovou Liz. Vy možná stále váháte, zda onen krok udělat či ne. Ona ho udělá a vydá se na cestu za poznáním sebe sama a nalezením toho, co je v životě opravdu důležité.

Ne každý by v situaci hlavní hrdinky pravděpodobně odešel

I když jako úvod to vypadá zajímavě, nezapomeňte, že se jedná o americký snímek. Tudíž mnoho žen Liz a její útěk z pohodlného života po boku bohatého a milujícího manžela, příliš nechápe. Naopak bychom si s ní rády náš život vyměnily. Nicméně Liz manžela opouští a vydává se na cestu po světě, která jí má pomoci nalézt sama sebe i smysl lidského života.

Náhled do duše

Od té doby sledujeme Liz a její život nejen zvenku, ale také prostřednictvím mnoha vnitřních monologů, kterými nahlížíme do její duše. Tyto monology mají divákovi pomoci pochopit, proč vlastně odešla, co vlastně hledá a zároveň ukazují, že i ona si není v mnoha věcech jistá. Problémem je, že těchto monologů je v dvouhodinovém snímku až příliš.

Itálie, Indie a Bali

Při své cestě se zastavuje na třech zcela odlišných místech, která jsou vystižena i v názvu snímku. První zastávkou na její cestě světem je Itálie. Zde se seznámí s pohledem Giovannim. Ten ji seznamuje nejen s místní kulturou, ale také výborným jídlem a italským životním stylem. Liz je sice na chvilku šťastná, ale přesto Itálie není to, co hledá, a tak se vdává dál.

Další zastávkou je Indie, místo jako stvořené pro meditaci, filozofování a sebepoznání. Průvodcem místním prostředím je pro Liz sympatický Richard. Z Indie se Liz následně vydává na Bali, kde se chce setkat s jedním vyhlášeným šamanem, který učí, jak najít vnitřní rovnováhu. A jelikož jde o americký snímek, je již dlouho před koncem filmu jasné, že tuto rovnováhu a ještě mnohem více zde po boku Španěla Felipeho najde.

Zdroj: theindependentcritic.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu