Americké ceny Akademie, které známe pod názvem Oscar, se udělují pravidelně každý rok již od roku 1929 za zásluhy v různých oblastech filmu. Jde o velkou událost, na které nechybí žádná z předních světových filmových hvězd. Předávání cen se nese v honosném duchu, na každém kroku jsou novináři a fotografové, hvězdy pózují ve svých drahých róbách od těch nejlepších světových návrhářů a rozdávají úsměvy. Každý kdo se ve světě filmu pohybuje, by jednou chtěl na zlatou sošku dosáhnout.
Nahý model jako předloha pro sošku
Autory zlaté sošky, která se rozdává jako cena pro vítěze jednotlivých kategorií, jsou výtvarník Cedric Gibboons a sochař George Stanley. Sošku výtvarník vytvořil modle skutečného živého modelu, který musel pózovat nahý. Podle kreseb jeho těla pak sochař vytvořil maketu sošky. Jméno Oscar dostala soška úplnou náhodou, když knihovnice Akademie sošku viděla a přirovnala ji ke svému strýci Oscarovi. Symbolem ceny je pak zlatá soška rytíře, který drží v ruce meč a stojí na cívce filmové pásky s pěti kruhy. Pět kruhů má symbolizovat pět původních filmových profesí Akademie: tedy herce, režiséry, producenty, scénáristy a techniky.
První předávání
16. května 1929 v hotelu Hollywood Roosevelt proběhlo historicky první předávání filmový cen Oscar. Na ceremoniál se kupovaly lísky, které stály pět dolarů. Celkově se ho poprvé účastnilo asi 270 lidí. Následná afterparty probíhala v hotelu Mayfair. Během předávání cen se rozdalo celkem patnáct sošek, které byly uděleny jako ocenění za práci herců, režisérů ale i jiných osobností ze světa filmu v letech 1927 – 1928. V té době byli vítězové cen Akademie informování o výsledcích již tři měsíce dopředu. Dnes se ale již používají zapečetěné obálky a tak nikdo o výsledcích dopředu nic neví. Během prvních šesti ceremoniálů byly ceny rozdávány za předešlé dva kalendářní roky. To nyní už neplatí a vždy se udělují ceny za jeden předešlý kalendářní rok.
První ocenění
Za svůj herecký výkon byl jako historicky první herec oceněn cenou Akademie Emil Jannings. Herec původem Němec se narodil ve Švýcarsku a zlatou sošku získal za své role ve filmech Poslední komando a Velké pokání. Ovšem ještě než samotný ceremoniál začal, musel se Emil vrátit zpátky do Evropy. Akademie mu tak cenu vydala ještě před oficiální slavnostní akcí.
Předávání Oscarů je jednou z největších událostí roku a nejen pro Američany ale pro celý svět.