Jak vznikl film, aneb znáte skutečné dějiny filmu?

Související

Film jak ho známe dnes, ušel kus dlouhé cesty, aby mohl být tím čím je. Dějiny filmu jako nezávislé umělecké formy začínají po roce 1895, kdy byl s obrovským ohlasem v Paříži předveden kinematograf bratří Lumiérů.

Jak to vlastně začalo

Film vznikl jako technický zázrak. Jde o nejmladší, syntetický a audiovizuální druh umění. Vynálezce filmu je T. A. Edison, ovšem dávné prapočátky filmu se dají najít už u oživené fotografie. Existují dvě základní paradigmata – pasivní zachování reality tedy dokumentaristická linie bratrů Lumiérových a sci-fi, triková linie francouzského filmového režiséra a významného průkopníka kinematografie Méliése.

Bratři Lumiérové se zabývali dokumentárními a cestopisnými filmy. Za první krátký dějový film je považován Pokropený kropič. Georges Méliés patří mezi první představitele filmu, který vynalezl filmové triky a sci-fi, jako například ve filmu Cesta na Měsíc.

Černá Marie – jak vypadalo vůbec první filmové studio

Světově první filmové produkční studio dostalo jméno Černá Marie. Bylo postaveno na původním místě Edisonovy laboratoře ve West Orange. Vybudováno bylo za účelem tvorby filmů pro kinetoskop. Název Černá Marie dostalo, protože šlo o černě obloženou plechovou chatu s odklopitelnou střechou. Mohla se dokonce točit kolem vlastní osy, tím pádem mohlo být sluneční světlo tolik potřebné pro snímání, řízeno do různých směrů. Na začátku roku 1893 pak Edison v Brooklynském institutu umění a věd uvedl první veřejnou demonstraci filmů přes kinetoskop v Černé Marii.

První filmová pusa

V polovině dubna 1894 bylo uskutečněno první komerční promítání na newyorské Broadway. V promítacím sále to tehdy vypadalo o dost jinak než v dnešních moderních kinech, ale i tak se diváci za 25 centů dočkali slušné podívané. V salónu, kde se promítalo, se diváci posadili a mohli zhlédnout první film promítaný publiku Young Griffo v. Battling Charles Barnett. Šlo o čtyřminutový černobílý snímek.

Poté už se dostavilo na další promítání až 500 diváků a promítaly se filmy – Holičství, Kováři, Kohoutí zápasy a Wrestling. Edisonovo filmové studio bylo využíváno k tvorbě filmů a kinetoskop se začal objevovat i v jiných městech – v San Francisku, Atlantic City a Chicagu. V roce 1896 se pak diváci dočkali něčeho úplně nového, když se ve filmu Kiss v závěrečné scéně May Irwinová a John C. Rice políbili. Šlo o první historický polibek, který se ve filmu objevil. Oproti tomu, co vídáme ve filmech dnes je až nevídané, o jaký zážitek pro diváky tehdy šlo.

Cesta k němému filmy byla otevřená a lidé se dočkali úplně jiného a především nového druhu zábavy.

 

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu