Jak utopit Dr. Mráčka: Jak to, že byl Jaromír Hanzlík při obdivování sbírky hrníčků mokrý a Miloš Kopecký nikoli? Odhalte vodnické triky!

Jsou filmy, které jsme viděli už několikrát. Přesto si je nenecháme nikdy znovu ujít. Jedním z takových snímků je i nesmrtelná česká komedie o vodnické rodině Wassermannů. Film Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách zůstává i po čtyřiceti sedmi letech od svého vzniku stejně oblíbeným jako v době premiéry. I dnes nás nepřestávají udivovat triky, které v něm byly použity. O to více, že o využití počítačové techniky se tvůrcům mohlo tehdy jen zdát.

Na počítačové triky zapomeňte

V dnešní době moderní počítačové techniky jsme zvyklí, že filmy jsou nabité nejrůznějšími scénami, které jsou v realitě nemožné. Ale před téměř půl stoletím v Československu žádná taková technika samozřejmě neexistovala. Kouzla tak svým způsobem závisela na umění kameramana, filmových architektů a střihače. Například známá scéna, ve které Miloš Kopecký Jaromíru Hanzlíkovi ukazoval svou sbírku hrníčků s dušičkami, se natáčela v bazénu, který měl na konci volný prostor s přepadem vody. Kulisy sklepení pak byly postaveny tak, aby se při filmování Miloš Kopecký pohyboval v suchém místě, kdežto Jaromír Hanzlík nikoli. To vše se pak za speciálního nasvícení snímalo kamerou v jedné rovině. Dokonalý výsledek můžete vidět ve filmu.

Jak Miloš Kopecký zmizel v umyvadle?

Bez jakýchkoli technických triků byla natočena i další známá scéna, během které Miloš Kopecký odjíždí na kongres vodníků tak, že se i s kufry nasouká do umyvadla. V tomto případě byl použit pouze vrchní rám umyvadla, pod kterým se nacházela skluzavka, po které Miloš Kopecký zmizel mimo záběr. To, že ve filmu nic takového nevidíme, je zásluhou prostého zrcadlového triku. Před kamerou totiž bylo v určitém přesném úhlu postaveno zrcadlo, které odráželo spodní část jiného umyvadla. Spojení vrchní části skutečného umyvadla a zrcadlového odrazu vytvořilo iluzi, kterou ve filmu všichni obdivují.

Neskutečné herecké obsazení a krásy Prahy

Snímek kromě triků oslňuje i skvělým hereckým obsazením. V hlavních či vedlejších rolích můžete vidět celou plejádu výjimečných českých herců. Uveďme alespoň Vladimíra Menšíka, Miloše Kopeckého, Františka Filipovského, Zdeňka Řehoře, Mílu Myslíkovou, Stelu Zázvorkovou a samozřejmě ústřední dvojici v podání Libuše Šafránkové a Jaromíra Hanzlíka. Ten v jednom z rozhovorů prozradil, že vlastně ve filmu nemusel nic hrát, neboť byl tehdy do Libušky skutečně platonicky zamilovaný. Film se natáčel na nejrůznějších místech v centru Prahy. Vodnický dům Wassermannů se nacházel U Sovových mlýnů, plovárna byla umístěna ve Žlutých lázních a většina dalších venkovních scén se odehrávala v různých romantických zákoutích Kampy. Právě těchto detailů si můžete všimnout právě až tehdy, když vidíte film už poněkolikáté.

Zdroje: csfd.cz, kinobox.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu