Jáchyme, hoď ho do stroje: kolik si Luděk Sobota vydělal za svou roli?

Výpočetní stroj je moderní technikou doby, který dokáže podle datumu narození vypočítat kondiciogram. Díky němu mladý František získává informaci, který den pro něj bude kritický a který zase šťastný. Řídí se podle něj v době příchodu do nové práce – a k jeho překvapení se stroj dokonce ani neplete.

Oldřich Lipský obsadil do filmu svou rodinu

Režisér Oldřich Lipský dal jednu z menších rolí svému otci, Vilémovi Lipskému. Toho můžete vidět ve scéně, kde mladý František (Luděk Svoboda) vystupuje z auta na Konopišti a Vilém Lipský mu otevírá dveře.

Nejznámější hláška filmu

Kdo by neznal kultovní hlášku z filmu „Slezte z toho lustru, Donalde. Vidím vás.“? Tato hláška je ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! použita Františkem na základě scény z fiktivního filmu Šerif nemá odpoledne čas. V tomto fiktivním filmu si zahrál šerifa René Přibil spolu s Jaroslavem Tomsou.

Ladislav Smoljak si svou úlohu scénáristy velmi hlídal

Hlavní scénárista Ladislav Smoljak neměl rád, když mu někdo z herců měnil scénář nebo improvizoval. Kamenem úrazu byla spolupráce s Petrem Nárožným, který ve filmu hrál rally závodníka. Ten se totiž do své role natolik vžil, že se snažil svou kreativní myslí přinést do scén více nápadů. To však hlavní scénárista nesl velmi těžko. Mimochodem, často se lidé ptali, s jakým vozem Petr Nárožný závodil. Jednalo se o SAAB Sonett V4 z roku 1967.

Kolik si herci za natáčení vydělali?

Kolik si mohl vydělat herec při natáčení filmu v roce 1974? Luděk Sobota za svou hlavní roli měl přislíbený honorář 240 korun za každý natáčecí den. V té době si tedy filmem vydělal dvanáct tisíc korun. Jedním z herců byl také Josef Dvořák, který si ve filmu zahrál legendárního Bédu Hudečka, automechanika. Málokdo ale ví, že tento herec byl skutečně vyučeným mechanikem. To celé jeho postavě přineslo novou hodnotu.

Snímek Jáchyme, hoď ho do stroje! je velmi oblíbenou komedií, který baví své diváky již přes 45 let.

Zdroj: csfd.cz, ceskatelevize.cz

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT