Hunger Games: Film, díky kterému se mladé dívky chtěly naučit střílet z luku

Po celém světě se prodaly miliony výtisků knižní trilogie Hunger Games, a úspěšná série se tak brzy stala i námětem pro čtveřici filmů s hvězdami jako Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth a Josh Hutcherson. Natáčení filmů bylo spojeno s velkým rozpočtem, hodinami make-upu i velkým využitím CGI.

Originální nápad se zrodil během sledování televize

Spisovatelka Suzanne Collinsová v jednom ze svých rozhovorů přiznala, že nápad na děj knihy dostala z ničeho nic, když se večer dívala na televizi a přepínala mezi televizními reality show a skutečnými válečnými přenosy. Byla unavená, ale uvědomila si, že když přepíná jen tak sem a tam, hranice mezi těmito příběhy se jí začaly velmi znepokojivě rozmazávat. V tu chvíli ji napadl příběh Katniss Everdeenové, kterou ve filmu ztvárňuje Jennifer Lawrenceová.

Po uvedení prvního filmu se zvýšil zájem o lukostřelbu

Postava Katniss Everdeenové je známá svými lukostřeleckými schopnostmi. Brzy po uvedení prvního filmu v roce 2012 začali mladí lidé po celém světě projevovat zvýšený zájem o lukostřelbu. Mnoho mladých dívek postavu Katniss při přihlašování se do lukostřeleckých kroužků a organizací rovnou uvádělo jako svou největší motivaci.

Postava Katniss se jmenuje podle rostliny

Nevšední jméno hlavní postavy je inspirováno světem přírody. Spisovatelka Suzanne Collinsová uvedla, že když čerpala informace potřebné k psaní knihy, narazila na jedlou rostlinu, která se jmenovala katniss, a jméno si zaujalo. Česky jde o rostlinu známou jako šípatka. Latinský název rostliny sagittaria má stejný kořen slova jako střelec nebo lučištník sagittarius. Navíc jedlé hlízovité kořeny mohla Katniss sbírat, listy ve tvaru hrotu šípu byly její obranou a malé bílé květy ji udržovaly v tradici názvů květin jiných postav, jako je například Primrose.

Odmítnutí Eda Sheerana

Britský zpěvák a skladatel Ed Sheeran navrhl pro druhý díl série Hunger Games: Vražedná pomsta tři písně, ale všechny byly odmítnuty. Na druhou stranu, na soundtraccích k této sérii se podíleli různí umělci různých žánrů, například Lorde, Coldplay a The Lumineers. Mimochodem Ed Sheeran se dříve pokoušel psát písně i pro sérii Stmívání, ale čekal ho stejný osud. Jeho sen o účasti na filmovém soundtracku se nakonec splnil až díky singlu I See Fire pro film Hobit: Šmakova dračí poušť.

Zničené vlasy a paruka

V románech má Katniss Everdeenová hnědé vlasy, Jennifer Lawrenceová je ale od přírody blondýnka. Zatímco v prvních dvou filmech si nechala vlasy barvit, čímž si je ale podle svých slov velmi zničila, na další dva filmy jí byla vytvořena speciální paruka v hodnotě 30 000 dolarů.

Zdroj: screenrant.com, telegraph.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu