Flintstoneovi: Hraná verze animovaného seriálu o životě v době kamenné, který se ale v mnohém podobá naší civilizaci

Animovaný seriál o rodině Flintstoneových baví miliony dětí po celém světě už více než šedesát let. Zasazení do doby kamenné pomohlo tomu, že Flintstoneovi jsou nadčasoví. V polovině 90. let 20. století se speciální efekty natolik zdokonalily, že bylo možné natočit i dlouho očekávanou hranou filmovou verzi Flintstoneových.

Spielberg chtěl, aby Barneyho hrál Danny DeVito

Výkonný producent filmu Flintstoneovi Steven Spielberg původně chtěl, aby roli Barneyho Rubblea ztvárnil Danny DeVito. Herec ale nabídku odmítl, protože měl pocit, že jeho herecký styl je pro roli příliš drsný. Místo sebe ale DeVito navrhl, že by se pro roli skvěle hodil Rick Moranis. Dnes už si nedokážeme představit, že by roli Barneyho Rubblea hrál někdo jiný.

Zákaz skla

Zdraví a bezpečnost jsou důležité nejen v životě, ale i při natáčení filmů. Pokud jste film viděli, pravděpodobně jste si všimli, že většina postav je po celou dobu naboso. Z tohoto důvodu bylo na place zakázáno používat jakékoliv skleněné nádobí a podobné předměty, aby se předešlo případným úrazům.

Scéna s bowlingem byla přidána na poslední chvíli

Sekvence z bowlingové dráhy se do finální verze filmu málem nedostala. Byla však přidána na poslední chvíli ze strachu z rozhořčení diváků, kteří by přišli o Fredovu bowlingovou akci. Během této scény se také objevuje odkaz na „tři moudré opice“: nevidět zlo, nemluvit zlo, neslyšet zlo. Poté, co Fred zahraje svůj vítězný úder, tři muži z konkurenční lóže pózují specifickým způsobem: jeden si dá ruce přes oči, druhý přes uši a třetí přes ústa.

Kulisy městečka Bedrock

Pro film Flintstoneovi musela být vytvořena obrovská scéna pro městečko Bedrock, kde se film odehrává. Celkově stavba Bedrocku trvala dva měsíce a stála produkci přibližně 4,5 milionu dolarů, což představovalo 10 % rozpočtu filmu.

Režisér jako fanoušek Flintstoneových

Když se producenti zamýšleli, kdo by měl film režírovat, Brian Levant byl jasnou volbou. Režisér je totiž sám velkým fanouškem Flintstoneových a údajně vlastnil obrovskou sbírku nejrůznějších předmětů, které s Flintstoneovými souvisejí.

Halle Berry a Sharon Stone

Vzhledem k tomu, že se Fredova sekretářka jmenuje Sharon Stone, byla herečka Sharon Stone samozřejmě požádána, aby roli ztvárnila. Roli ale odmítla, neboť už měla podepsanou smlouvu na jiný snímek, a tak ji získala Hally Berry. Uvažovalo se ale prý také o Nicole Kidman.

Poslední film Elizabeth Taylorové

Elizabeth Taylorová je jednou z nejikoničtějších hereček 20. století, která svou kariéru začala jako dětská herečka na konci 40. let. Poté, co v 50. a 60. letech dobyla Hollywood, však v 90. letech Taylorové herecká kariéra poněkud upadala. Aby ji studio nalákalo na roli ve filmu Flintstoneovi, slíbilo, že výtěžek z premiéry věnuje její nadaci pro boj proti AIDS. Taylorová ochotně souhlasila a film znamenal její návrat na velké plátno po šestileté pauze. Film Flintstoneovi byl rovněž posledním vystoupením Taylorové v celovečerním filmu před její smrtí v roce 2011.

Jeden z prvních filmů, ve kterém se objevil CGI domácí miláček

V dnešní době jsme zvyklí vídat na plátně propracovaná CGI zvířata, a dokonce i lidi. Na počátku 90. let však taková podívaná nebyla tak běžná, což bylo způsobeno tehdejšími technologickými limity. Kočka Flintstoneových byla jedním z prvních, ne-li vůbec prvním CGI chlupatým tvorem, který se objevil ve filmu. Její realizace nebyla snadná a vyžadovala spoustu plánování a špičkového technického vybavení.

Společnost McDonalds postavila na filmu kampaň

Po uvedení filmu do kin se společnost McDonald’s rozhodla využít Flintstoneovi ve svůj prospěch a uvést na trh řadu propagačních akcí. Patřil k nim návrat sendviče McRib a komba Grand Poobah Meal. V nabídce byly samozřejmě rovněž hrnečky a hračky založené na postavách z filmu. V reklamách a vydaných předmětech na propagaci Flintstoneových byl McDonald’s přejmenován na „RocDonald’s“.

Film byl kasovním trhákem

Přestože film nezískal přízeň kritiky, v pokladnách kin si vedl velmi dobře. Na domácím americkém trhu Flintstoneovi vydělali přes 130 milionů dolarů a mezinárodní výsledky filmu byly ještě úspěšnější a předčily všechna očekávání, Flintstoneovi vydělali dalších více než 211 milionů dolarů. To znamená, že film vydělal více než sedminásobek svého původního rozpočtu 45 milionů dolarů.

Zdroj: imdb.com, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu