Hra: Temný thriller, v němž divák ani hlavní hrdina neví, kde je pravda

Režisér David Fincher na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 1995 velmi úspěšným filmem Sedm. O dva roky později dokázal, že nešlo o náhodu. Dramatický thriller Hra s Michaelem Douglasem v hlavní roli opět dokázal zaujmout. Sledování snímku na diváky klade nemalé nároky, jednotlivé části spletitého příběhu do sebe postupně zapadají jako puzzle, které můžeme vidět na začátku filmu.

Z prvního natáčení sešlo

Scenáristé John Brancato a Michael Ferris napsali scénář již v roce 1991. Snímek měl původně natočit režisérský nováček Jonathan Mostow a hlavní role měli ztvárnit Kyle MacLachlan a Bridget Fonda. Z natáčení ale nakonec sešlo. Scénář se tak dostal do rukou Fincherovi, který ale nejprve musel natočit film Sedm. Kdyby totiž natáčení odložil, přišel by o hlavní hvězdu v podobě Brada Pitta.

Michael Douglas = více peněz

Zároveň později požádal scenáristu Sedmi Andrewa Kevina Walkera, aby původní scénář mírně poupravil. Změna scénáře způsobila, že z mladíka Nicholase se stal muž středního věku. To umožnilo tvůrcům obsadit Michaela Douglase, který byl v devadesátých letech velkou hvězdou, a jeho jméno tak pomohlo produkci získat větší rozpočet.

Problémy s Jodie Fosterovou

Tvůrci filmu kromě Michaela Douglase počítali i s další hollywoodskou hvězdou v podobě Jodie Fosterové. Herečka měla ztvárnit jeho dceru. Na počátku kariéry obou hvězd hrál Douglas otce Fosterové ve filmu Napoleon a Samantha z roku 1972. Douglasovi bylo tehdy dvacet sedm let a Fosterové devět.

V roce 1996 však bylo Douglasovi jednapadesát a Fosterové třicet tři. Douglas se domníval, že by přes osmnáctiletý věkový rozdíl nepůsobili přesvědčivě a chtěl, aby Fosterová hrála jeho sestru.

To Fosterovou z projektu nakonec vyřadilo a vedlo rovněž k tomu, že později zažalovala distributora filmu o 14,5 milionu dolarů. Tvrdila, že Polygram porušil smlouvu a že přišla o peníze tím, že nebyla k dispozici pro jiné filmy.

Roli Douglasova sourozence, bratra Conrada, dostal Sean Penn. Žaloba byla nakonec urovnána mimosoudně. O pět let později se Fincher a Fosterová „usmířili“ a natočili film Úkryt.

Nevšední konkurz

Deborah Kara Unger získala roli Christine, tajemné představitelky ženské hlavní role, když tvůrcům poslala filmový kotouč, který se skládal z jejích záběrů ze sexuální scény v děsivém filmu Davida Cronenberga Crash. Douglas a Fincher si sice zprvu nebyli jisti, zda se nejedná o vtip, ale rozhodli se s herečkou setkat. Při osobním schůzce je oba okouzlila natolik, že ji ihned obsadili.

Film ve filmu

Snímek Hra dává mnohem větší smysl, pokud o něm přemýšlíte jako o filmu ve filmu. Douglasova postava Nicholase Van Ortona se v podstatě ocitá v hlavní roli thrilleru, obklopena herci a kulisami, jenže neví, jak má scénář dopadnout. Vzhledem k různorodým zvratům a tajemstvím, které se ve filmu objevují, to dlouho neví ani divák.

Zdroj: imdb.com, thetimes.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu