Svatý rok: Skvělý Jean Gabin jako uprchlý kriminálník ze staré školy v převleku za biskupa

Francouzský režisér Jean Girault proslul především svými komediemi. Kdo by neznal světoznámou sérii filmů o francouzských četnících se skvělým Louisem de Funèsem v hlavní roli. V roce 1976 měl premiéru jeho snímek Svatý rok, jehož název si tvůrci „vypůjčili“ z katolické tradice, kterou o rok dříve vyhlásil papež Pavel VI. Film je jediným společným dílem Giraulta a Jeana Gabina, pro nějž šlo bohužel rovněž o poslední film. Slavný herec zemřel sedm měsíců po premiéře.

Humor na úrovni, příjemné dialogy a skvělí herci

Na konci své neuvěřitelné kariéry se tak Jean Gabin naposledy ukázal ve filmu, který nabízí chytrý humor, nesmyslné scény i osvěžující příběh s několika zvraty.

V náboženské frašce o dvou zlodějích, kteří utíkají z vězení a v přestrojení za kněze se snaží dostat do Říma, kde starší z nich ukryl před svým zatčením „výdělek“ z poslední akce, navíc Gabin spojil své herecké umění s neméně výtečným Jeanem-Claudem Brialym.

Dobrodružství, které zdánlivě začíná dobře, se samozřejmě setkává s řadou komplikací, včetně únosu letadla, které je mělo dopravit do italské metropole.

Nezapomenutelné hlášky

Jde o komedii, která i po více než čtyřiceti pěti letech nabízí hned několik velmi vtipných scén, zejména díky dialogům, které jsou dokonale vymyšlené.

Mezi velmi zdařilé scény patří například ta se štěnicemi na začátku filmu. Nezapomenutelné jsou též scény, v nichž se Gabin dopustí několika „drobných přehmatů“, například několik nepříliš katolických „nom de dieu“ v roli biskupa.

Poslední setkání

Pozorný divák si může všimnout, že v malé roli ze sebe vydává to nejlepší i další legenda francouzského filmu – Danielle Darriux, která s Gabinem spolupracovala už v padesátých letech na filmech La Vérité sur Bébé Donge, Radovánky či Noc a zmatek. Jedno z kouzel snímku tak spočívá i v tom, vidět tyto dvě herecké legendy, jak dobře zestárly.

Zdroj: librecritique.fr, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu