Hanebný pancharti: Špičkové dialogy, černý humor, nádherná hudba a geniální Christoph Waltz

Quentin Tarantino je bezpochyby jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších režisérů posledních desetiletí. V průběhu let se věnoval různým žánrům. Při tvorbě špionážního snímku Hanebný pancharti, který se odehrává za druhé světové války, se pokusil o kousek posunout některé významné momenty historie.

Poznáte režiséra?

Tarantino je známý tím, že se rád ve svých filmech alespoň na několik vteřin objeví na plátně. Poprvé to bylo v roce 1992 ve filmu Gauneři, kde hrál pana Browna. V tomto filmu tak můžete režiséra zahlédnout jako mrtvého nacistického vojáka, jehož mrtvolu skalpují.

Když ve finále filmu plukovník Hans Landa uškrtí Bridget von Hammersmark, ruce kolem jejího krku jsou ve skutečnosti též rukama Quentina Tarantina. Ačkoli to byla Christophova postava, která čin provedla, režisér se obával, že to udělá buď s příliš velkou silou, nebo s příliš malou, a tak to udělal on sám.

Pouze 30 % filmu je v angličtině

Na hollywoodský film takového kalibru je velmi neobvyklé, že pouze třicet procent dialogů ve filmu je v angličtině. Vzhledem k ději a tématu snímku převažuje němčina, ale velká část filmu je namluvena také francouzsky a nechybí též italština. Pouze jednu postavu můžeme ale slyšet mluvit všemi čtyřmi jazyky – plukovníka Hanse Landu, kterého ztvárnil Christoph Waltz.

Film vznikal deset let

Tarantinovi trvalo téměř deset let, než napsal scénář. Začal ho psát v roce 1998 poté, co napsal a režíroval Jackie Brownovou. Nakonec však scénář odložil a mezitím natočil několik dalších filmů, jako například Kill Bill.

Původně režisér zvažoval, že by hlavního antagonistu Hanse Landu hrál Leonardo DiCaprio. Pak si ale uvědomil, že do role potřebuje rodilého Němce. Tarantino nakonec do role Landy vybral Christopha Waltze, v Americe neznámého rakouského herce. Waltz i DiCaprio později společně hráli v Tarantinově filmu Nespoutaný Django.

První Tarantinův film, ve kterém herec získal Oscara

Film byl nominován na osm Oscarů, přičemž Tarantino byl nominován za nejlepší režii i za nejlepší původní scénář. Vítězství si však odnesl pouze jeden člověk. Christoph Waltz získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Stal se tak prvním člověkem, který získal Oscara za herecký výkon v Tarantinově filmu. Dalším, komu se to podařilo, byl opět Christoph Waltz, o tři roky později za výkon ve filmu Nespoutaný Django. Mimochodem jen jedna další osoba získala Oscara za herecký výkon v Tarantinově filmu – Brad Pitt za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Bosé nohy

Poté, co v úvodní scéně filmu unikne ze spárů plukovníka Hanse Landy, je Shoshanna viděna, jak běží bosa. Tarantino je známý svou posedlostí bosýma nohama, můžeme je vidět i ve filmech Pulp Fiction i Kill Bill. Během závěrečné scény filmu uvnitř promítací místnosti, kde ji potkala předčasná smrt, je Shoshanna opět vidět bez bot.

Film ve filmu

Vyvrcholení filmu ukazuje nacistické představitele shromážděné v místním pařížském kině. Promítaný film se jmenoval „Stolz der Nation“, což v překladu znamená Pýcha národa. Tarantino ale tento miniaturní film ve filmu ve skutečnosti nerežíroval.

Tím byl pověřen Eli Roth, herec, který hrál Donnyho Donowitze. Roth, který je sám o sobě uznávaným režisérem, debutoval v roce 2003 snímkem Cabin Fever. Poté režíroval horory Hostel a Hostel II.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu