Rudé horko: Stará dobrá klasika z 80. let plná drsné akce, velkých svalů a suchého humoru

Režisér Walter Hill v roce 1982 svým snímkem s názvem 48 hodin vytvořil nový filmový formát, který byl v následujících letech hojně napodobován. Dvě nesourodé a temperamentní postavy se v závodě s časem neochotně spojí, aby rozlouskly případ. O šest let později využil ve filmu Rudé horko podobný koncept, obsadil Arnolda Schwarzeneggera po boku nepravděpodobného spoluhráče Jamese Belushiho.

Walter Hill koncipoval film s ohledem na Schwarzeneggerův přízvuk

Walter Hill a Arnold Schwarzenegger chtěli už nějakou dobu natočit společný film, ale režisérovi chvíli trvalo, než našel správný koncept pro slavného akčního hrdinu, což vysvětlil slovy, že „je těžké Arnolda věrohodně použít v americkém kontextu s jeho přízvukem“.

Nakonec přišel s nápadem obsadit ho do role ruského policisty, který je nucen přijet do Spojených států amerických kvůli jednomu případu. Režisér a scenárista v jednom si uvědomoval, že vzhledem k tehdejšímu politickému klimatu je představení sovětského hrdiny v americkém filmu odvážný krok, ale produkční společnost mu to nakonec povolila.

Schwarzenegger souhlasil s rolí jen na základě jedné scény

V jednom z nejpamátnějších momentů filmu utrhne Schwarzenegger v roli kapitána Ivana Danka padouchovi dřevěnou nohu. Sovětský policista následně zjistí, že je plná bílého prášku – kokainu.

Toto byla první scéna, kterou režisér Schwarzeneggerovi popsal, když mu projekt nabízel. A stačila k tomu, aby hvězda souhlasila. Herec totiž nevěděl, že Hill v té době ještě nenapsal scénář. Měl jen koncept a tuto scénu, kterou si mimochodem se svolením vypůjčil z jednoho nerealizovaného scénáře jiného autora.

Nejenže Walter Hill neměl kompletní scénář v době, kdy Rudé horko nabízel Schwarzeneggerovi, ale neměl ho ani v okamžiku, kdy se začalo natáčet. Na pomoc si tak přizval hned několik dalších scenáristů. Kromě Harryho Kleinera, Troye Kennedyho Martina a Hilla se na scénáři podíleli také Steven Meerson, Peter Krikes, John Mankiewicz a Daniel Pyne, i když jejich jména se většinou oficiálně neuvádějí.

První hollywoodský film, který se natáčel na Rudém náměstí

Rudé horko bylo v mnoha ohledech přelomovým filmem pro hollywoodské zobrazení Sovětského svazu. Kromě toho, že v něm představitel Sovětského svazu ztvárnil roli „klaďase“ namísto padoucha, což bylo v té době mnohem běžnější, byl film také prvním americkým snímkem, který natáčel své scény na ikonickém moskevském Rudém náměstí.

James Belushi dostal příkaz přibrat, zatímco Schwarzenegger měl zhubnout

Arnold Schwarzenegger byl ve druhé polovině 80. let po celém světě proslulý svou vypracovanou postavou, jeho kolega James Belushi na tom byl ale zcela jinak. Před natáčením tak bylo nutné oba hlavní představitele trochu „srovnat“.

Belushi dostal pokyn, aby kvůli roli chicagského policisty Arta Ridzika přibral několik kilo, aby vypadal mohutněji. Schwarzenegger měl naopak několik kilo shodit. Výsledkem je, že ačkoli má Schwarzenegger zjevně větší svalovou hmotu, celkovou tělesnou hmotností jsou si oba muži na plátně poměrně blízcí.

Honička s autobusy

Stejně jako v mnoha akčních filmech z 80. let je součástí explozivního vyvrcholení filmu rychlá honička v ulicích města. Na rozdíl od většiny jiných snímků se ale nejedná o auta, ale o autobusy. Schwarzeneggerův Danko a Viktor Rostavili v podání Eda O’Rosse sedí každý za volantem mohutného autobusu MCI MC-7 Challenger. Walter Hill uvedl, že autobusy upřednostnil před auty nejen proto, že se chtěl odlišit, ale také proto, že se mu zdály být v souladu s velikostí hlavní hvězdy.

Bojová scéna v lázních se natáčela ve dvou různých zemích

Rudé horko poskytlo Schwarzeneggerovi pravděpodobně nejpůsobivější úvodní scénu od dob Terminátora. Ve své první scéně má herec na sobě pouze malý ručník a je obklopen mnoha podobně oděnými muži a ženami v ruských lázních.

Zajímavé je, že první polovina této scény byla natočena v termálních lázních Rudas, skutečných lázních v maďarské Budapešti. Jakmile se však boj odehrává venku, zasněžené exteriérové záběry, které lze vidět, byly pořízeny v Rakousku.

Ve vězeňské scéně vystupují skuteční trestanci

Jakmile Danko přijede do Chicaga a stane se partnerem Ridzika, zavede je vyšetřování do vězení, kde vyslýchají odsouzeného drogového dealera Abdula Elijaha. Onou věznicí je Joliet Correctional Center, což byla v době natáčení fungující věznice v Illinois. Vzhledem k tomu, že se natáčelo ve věznici, která byla v provozu, zaměstnala produkce více než 200 vězňů jako kompars.

Schwarzenegger se při přípravě na roli učil rusky a sledoval Gretu Garbo

Walter Hill doporučil Schwarzeneggerovi, aby před natáčením zhlédl jeden konkrétní film, který mu pomůže připravit se na roli Ivana Danka. Jednalo se o film Ninočka z roku 1939, v němž švédská filmová legenda Greta Garbo ztvárnila drsnou Rusku v relativně bezstarostné Paříži. Kromě toho se herec též tři měsíce učil rusky.

Pistole Ivana Danka ve skutečnosti neexistuje

Ve filmu vidíme Schwarzeneggerova sovětského policistu Ivana Danka používat pistoli Podbyrin ráže 9,2 mm, o které nás ujišťuje, že je to nejsilnější pistole na světě. Většině z nás to zní dobře, ale ti, kteří se ve zbraních vyznají, si nejspíš uvědomí, že žádná taková zbraň ve skutečnosti neexistuje. Podbyrin byla maketa, která byla zkonstruována z některých dílů pistole Desert Eagle ráže 357.

Kaskadér Bennie E. Dobbins zemřel během scény v lázních

Bennie E. Dobbins, koordinátor kaskadérů ve filmu, zemřel 5. února 1988 na infarkt, když štáb natáčel exteriéry lázeňského souboje v Rakousku. Závěrečné titulky filmu začínají věnováním jeho památce.

Arnold Schwarzenegger i Walter Hill jeho smrt hluboce prožívali, protože oba s ním mnohokrát spolupracovali. Dobbins spolupracoval se Schwarzeneggerem na filmech Komando a Běžící muž, v roli kaskadéra se objevil v Hillových filmech Operace Southern Comfort, 48 hodin nebo Ohnivé ulice.

Neutrální přijetí od kritiků i diváků

Snímek Rudé horko se nesetkal s velkým úspěchem na straně kritiků ani diváků. I když byl chválen jako dobrý akční thriller, většina měla pocit, že nemá takové kouzlo jako předchozí Schwarzeneggerovy a Hillovy filmy.

Zdroj: imdb.com, metacritic.com, nytimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu