Had: Příběh charismatického vraha, který byl v 70. letech postrachem Evropanů a Američanů v Asii

Kriminální seriál s neobvyklým názvem Had patří na Netflixu už několik týdnů k nejsledovanějším seriálům. Minisérie, která vznikla ve spolupráci s britskou televizní stanicí BBC One, je zasazena do exotické atmosféry jihovýchodní Asie sedmdesátých let a vypráví příběh Charlese Sobhraje. Pokud vás tento podvodník a několikanásobný vrah, kterému se pro jeho mimořádnou schopnost oklamat oběti a vyhnout se kontrole i úřadům přezdívalo „had“, zajímá, osmidílná série vám odhalí jeho příběh.

Temný příběh plný flashbacků a flashforwardů

Seriál je založen na skutečných událostech, kdy Charles Sobhraj zabil nejméně dvanáct mladých západních turistů, kteří se do jihovýchodní Asie v polovině sedmdesátých let vydali v rámci tehdy populární Hippie Trail. Děj je charakteristický neustálými skoky v čase tam a zpět. To s sebou samozřejmě přináší své kladné i záporné stránky, kdy divák může být v některých okamžicích lehce ztracen. Pokud se ale přes tuto komplikaci přenesete, budete moci sledovat, jak snadné bylo pro charismatického, přesvědčivého a protřelého Sobhraje získat důvěřivé Evropany a Američany, kteří přijeli do Asie hledat duchovno i sebe sama, na svou stranu a následně je s pomocí své milenky Marie či přítele Ajaye okrást o peníze i pasy. To ale samozřejmě nebylo vše, neboť nejprve svým obětem způsoboval pomalé utrpení…

Zlo versus dobro

Seriál musí samozřejmě nutně mít i nějakého kladného hrdinu. Po Sobhrajově stopě se tak vydává nizozemský diplomat Herman Knippenberg, který sice není detektiv, jak mu neustále připomíná jeho šéf a různé policejní orgány, ale jako jediný je odhodlán odhalit pravdu o náhlém zmizení mladého páru svých krajanů. Jeho silný smysl pro etiku je pak v ostrém rozporu s ostatními hrdiny. Herman pokračuje ve svém vyšetřování navzdory všemu a všem.

Působivé prostředí i přesvědčiví herci

Seriál velmi dobře vykresluje postavu sociopatického sériového vraha s velkými manipulativními schopnostmi, kterého pohání jeho ego i nezkrotná touha po moci a pomstě. Ta souvisí s jeho minulostí, kdy ho „bílé děti“ šikanovali kvůli jeho vietnamskému původu. Seriál vyniká nejen skvělými výkony herců a propracovaným scénářem, ale také výpravou, pečlivostí kostýmů a věrnou rekonstrukcí asijských lokací. Kvůli omezením způsobeným pandemií koronaviru byl nakonec snímek z velké části natáčen ve Velké Británii. K věrohodnosti snímku přispívá také to, že kromě angličtiny slyšíte i další jazyky, především thajštinu, holandštinu a francouzštinu.

Zdroj: wonderchannel.it, usatoday.com. netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu