Gravitace: Úchvatná podívaná, která i přes svou neskutečnost působí uvěřitelně

Natočit film s rozpočtem 100 milionů dolarů odehrávající se ve vesmíru, kde bylo jen velmi málo lidí a kam se filmový štáb ještě neodvážil, není jednoduchý úkol. Přesto se do něj režisér a scénárista Alfonso Cuarón pustil a podařilo se mu pro natáčení získat i dvě velké hollywoodské hvězdy Sandrou Bullockovou a George Clooneyho. Mimochodem na čím větší obrazovce film sledujete, tím větší z něj máte zážitek.

Nápad Sandry Bullockové

Jedním z nejtragičtějších zvratů filmu Gravitace je odhalení, že dcera astronautky Ryan Stoneové, kterou hraje Sandra Bullocková, je mrtvá. Ve skutečnosti to byl nápad samotné herečky, ve scénáři byla její dcera naživu, což jí dávalo důvod se chtít vrátit na Zemi. Bullocková se ale domnívala, že by bylo zajímavější, kdyby její dcera byla mrtvá a ona vlastně neměla důvod to prostě nevzdat a ve vesmíru nezemřít.

Ed Harris a připomínka Apolla 13

Hlas, který lze při sledování filmu v původním znění krátce zaslechnout, když postavy kontaktují řídicí středisko mise, patří herci Edu Harrisovi. Harris byl do role řídícího mise obsazen jako poklona jeho slavné roli ve filmu Apollo 13, podobném příběhu o vesmírné misi, která se „zvrtla“, i když tehdy to bylo podle skutečné události.

Zvukové efekty a kytara ve vodě

Podle zvukového designéra Glenna Freemantla představovala tvorba zvukových efektů pro Gravitaci jedinečnou výzvu, protože film se odehrává převážně ve vesmíru a o vesmíru je známo, že v něm žádný zvuk není. Aby bylo možné zachytit zvuky objektů narážejících do bezhlučného prostředí, Freemantle vybavil akustickou kytaru hydrofony uvnitř a mikrofony zvenčí a poté ji ponořil do vody. Následně do kytary narazil několika předměty, aby vytvořil zvuky.

Hlavní role měli hrát Robert Downey, Jr. a Angelina Jolie

Původní volbou pro hlavní role byli Robert Downey, Jr. a Angelina Jolie. Odchod Jolie z projektu způsobil, že studio Universal od něj odstoupilo, a film se tak dostal do rukou Warner Bros. Před obsazením Sandry Bullockové a George Clooneyho se do hlavní ženské role uvažovalo o Natalii Portman, Olivii Wilde, Scarlett Johansson či Naomi Watts, do role Matta Kowalskiho pak o Tomu Hanksovi, Harrisonu Fordovi, Denzelu Washingtonovi, Russellu Crowovi či Bruce Willisovi.

Přibližně 80 % filmu je CGI

Podle oscarového vedoucího vizuálních efektů Tima Webbera obsahuje 80 % filmu počítačové efekty. Pro srovnání slavný snímek Avatar měl jen 60 % CGI.

Zdroj: mentalfloss.com, washingtonpost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu