Clint Eastwood má jako herec i režisér na svém kontě desítky výjimečných filmů. Jedním takovým je i čtrnáct let staré drama s prostým názvem Gran Torino, podle starého veteránu značky Ford. Toto „old school drama“ o válečném veteránovi s pošramocenou duší, který zprvu odmítá své asijské spolubydlící, aby je nakonec zachránil, opět dokazuje, jakým kvalitním hercem a možná ještě lepším režisérem Clint Eastwood je.
V hlavní roli jediný „známý“ herec
Ačkoli někteří herci jsou ve skutečnosti ostřílení profesionálové, většině diváků bude při pohledu na herecké obsazení filmu známé jen jedno jediné jméno – Clint Eastwood. Za zmínku stojí, že ve filmu hraje několik amerických Hmongů, což je původně asijská etnická skupina z oblasti hor, které leží na území dnešního Vietnamu, Thajska a Laosu. Z politických důvodů mnozí z nich emigrovali do Spojených států amerických.
Mimochodem kromě Clinta Eastwooda se na snímku podíleli i jeho synové. Mladší syn Scott ztvárnil postavu Treye, mladíka, který se dostal na ulici do potyčky s černochy, starší Kyle se postaral o filmovou hudbu. Waltova labradorka Daisy byla opravdu fenkou Clinta Eastwooda.
Střet kultur a „politická korektnost“
Clint Eastwood se v roli Walta Kowalského, stárnoucího veterána z korejské války, ocitá ve víru nechtěných změn, když vidí, jak jeho milovaná čtvrť ve městě Highland Park v Michiganu upadá. Místo, které bylo dříve domovem bělošských dělnických rodin, se mění ve čtvrť chudých asijských přistěhovalců a stále větší moc tu začínají mít nebezpečné pouliční gangy. Kromě toho Walta trápí i jeho osobní problémy, nedávná smrt ženy i odcizení od dětí.
Příběh založený na tématu změny prostřednictvím porozumění by nebyl ničím bez neukázněné kultury gangu, která je klíčovým prvkem příběhu. V rozhovoru natočeném při premiéře Eastwood z pozice režiséra uvedl: „Baví mě být politicky nekorektní, protože si myslím, že politická korektnost je trochu nudná. Mluvíte s lidmi, kteří pořád chodí kolem horké kaše, a je to docela nuda… Tenhle příběh je o tom, jak se starý pes naučí novým kouskům. A právě proto ho musíte mít nejprve na jednom protipólu, aby se mohl někam posunout.“
Ikonická scéna v holičství
John Carroll Lynch v roli místního holiče je jedním z Kowalského pojítek s jeho minulostí. Ve snaze vzít pod svá křídla mladého hmongského souseda, věrohodně ztvárněného Bee Vangem, sehraje Eastwood se svým přítelem holičem staromódní šarádu, aby ukázal svou představu o tom, jak se k sobě Američané chovají. Jednou z krás snímku Gran Torino je jeho schopnost být stejně vtipný jako dojemný.
Nepovedená krádež, která vše změní
Nevšední název dostal snímek podle automobilu, který hlavní postava vlastní, Gran Torino z roku 1972. Jde o vůz, který Walt Kowalski pomáhal vyrábět v dobách, kdy pracoval ve společnosti The Ford Motor Company. Během filmu donutí nátlak gangu postavu Bee Vanga jménem Thao, aby auto ukradl, ale Walter ho při krádeži chytí. Nepovedená krádež je katalyzátorem, který tyto dvě rozdílné osobnosti svede na společnou cestu. Na konci filmu pak Walt šokuje svou rodinu tím, že svůj cenný majetek přenechá Thaovi, a položí svůj život, aby ho zachránil.
Dojemný konec
Waltova smrt je záměrná. Na začátku filmu je Kowalski viděn, jak vykašlává krev, a diváci mají možnost vidět jeho formuláře pro přijetí do nemocnice, což naznačuje, že má jako zarytý kuřák rakovinu plic.
Kowalski ví, že gang chce Thaoa zabít a rozhodne se ho zachránit. Hlasitým projevem vyžene gang před jejich dům, a když si Walt chce zapálit cigaretu, členové gangu se domnívají, že sahá po zbrani, a zastřelí ho. Když přijede policie a vyslechne svědky, členy gangu zatkne. Thao i jeho sestra Sue jsou tak konečně v bezpečí.
Zdroj: nytimes.com, imdb.com