Flashdance: Jak vznikla ikonická mikina s odhalenými rameny a jaká hvězda se neúspěšně ucházela o jednu z rolí?

Film Flashdance byl poprvé uveden v roce 1983 a patřil k obrovské vlně tanečních filmů, které se během osmdesátých let objevily. Neznámějším je pravděpodobně dodnes Hříšný tanec. Snímek vypráví příběh Alex Owensové, která je ve dne svářečkou a v noci se mění v tanečnici luxusního baru. Jejím snem je ale dostat se na prestižní Pittsburghskou taneční konzervatoř.

Skutečná Alex

Film je údajně inspirován životem Maureen Marderové, bývalé stavební dělnice a exotické tanečnice. V roce 1982 podepsala smlouvu se společností Paramount a poskytla jí práva na použití jejího životního příběhu

O roli se ucházel i Kevin Costner

Snímek přinesl obrovskou slávu především Jennifer Bealsové, která konkurz na hlavní roli vyhrála z více než čtyř tisíc kandidátek. O roli Nicka Hurleyho se na konkurzu neúspěšně pokoušel tehdy ještě neznámý Kevin Costner. Roli ale nezískal.

Okamžitý úspěch

Flashdance se hned po premiéře stal kasovním trhákem, který plnil kinosály nejen ve Spojených státech amerických, ale po celém světě. Film se stal třetím nejvýdělečnějším filmem roku 1983 v USA a jeho celkové celosvětové tržby přesáhly 100 milionů dolarů. Snímek později získal dvě sošky Oscara a dva Zlaté Glóby.

Mikina, která se stala módním hitem

Možná si vybavíte Alex v její ikonické šedé mikině, která jí odhaluje ramena. Mikina, která se stala jedním z módních hitů začátku osmdesátých let, vznikla velmi originálním způsobem. Jednalo se o vlastní mikinu herečky Jennifer Bealsové, která se jí srazila poté, co ji nechala příliš dlouho v sušičce. Aby si ji mohla obléknout, musela nůžkami zvětšit otvor pro hlavu. Mikinu si pak vzala na sebe na konkurz a producentům se velmi zalíbila.

Nezapomenutelný soundtrack

V souvislosti s filmem se nám v hlavě dodnes rozezní některé legendární písně, především „Flashdance… What a Feeling“ a „Maniac“. Píseň „Flashdance… What a Feeling“ od Irene Cara byla napsána přímo pro film a v roce 1984 získala Oscara. Autorem písně „Maniac“ byl Michael Sembell. Píseň byla původně napsána pro stejnojmenný film z roku 1980.

Inspirace pro Jennifer Lopez

Jennifer Lopezová použila ve svém videoklipu k písni „I’m Glad“ některé taneční kreace z filmu Flashdance. Následně za to byla zažalována. Tvrdila sice, že video je poctou filmu, ale její nahrávací společnost Sony nakonec musela souhlasit s tím, že zaplatí licenční poplatek společnosti Paramount.

Smutný konec pro Alexinu nejlepší kamarádku

Sunny Johnson, která ve snímku hrála Alexinu nejlepší kamarádku Jeanie Szabo, bohužel zemřela na krvácení do mozku jen rok po uvedení filmu do kin ve věku pouhých třiceti let.

Zdroj: moviefone.com, eightieskids.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu