Filmy z občanské války – které jsou ty nejlepší?

Americká občanská válka probíhala v letech 1861 – 1865. Šlo o ozbrojený konflikt, který probíhal mezi státy Unie – tedy zakladatelskými státy USA a Státy konfederace. To byla koalice jedenácti amerických států, které se od Unie chtěly odtrhnout. Státy konfederace byly soustředěny v jihovýchodní části Unie – tuto válku tak můžete znát i jako válku Severu proti Jihu. Na které filmy z této války se stojí za to podívat?

Lincoln (2012)

Film Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života toho největšího amerického prezidenta. Abraham Lincoln, který usiloval o zrušení otroctví, se rozhodl v době, kdy zemi zmítá válka rozehrát vyšší politickou hru a za svým názorem si stát. Film odhaluje nejriskantnější, ale také nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v té nejhorší možné době, kdy zemi sužuje válka a otázky ohledně otroctví se nebezpečně vyostřují.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Kromě toho, že ve filmu jde především o milostný příběh dvou lidí, které rozdělila válka a o touze vrátit se domů ke své milované ženě, poukazuje i na to, jak moc zasáhla tato válka do životů obyčejných amerických občanů. Filmu dominuje nádherná příroda a ukázka toho jak válka tuto zem pustoší. Hlavní role si zahráli Jude Law a Nicole Kidman, ale ve vedlejší roli zde září také Renée Zellweger, která si dokonce za svou roli odnesla i Oscara.

Boj za svobodu (2016)

Zarputilý Jižan a odbojný farmář se během občanské války zamiluje do černošky – otrokyně. Rozhodne se tedy přejít na stranu Unie v boji proti Konfederaci. Spolu pak s drobnými farmáři a místními otroky rozpoutal povstání, které vyústilo k odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a následně k založení Svobodného státu Jones. Ve strhujícím dramatu exceluje Matthew McConaughey.

Kdo má rád válečné filmy, se u těchto snímků nudit nebude. Určitě stojí za zhlédnutí.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu