Scénárista Zdeněk Svěrák si před natočením filmu Nejistá sezóna prosadil jednu zásadní podmínku, díky jaké je tato česká komedie z roku 1987 naprosto jedinečná. Není to však pouze ona podmínka, co snímku pomohla k dokonalosti. Autoři použili hudbu z divadelních her Járy Cimrmana, jež nikdy nezevšední.
Svěrák se pojistil, než začal na filmu pracovat
Česká komedie Nejistá sezóna je natočená podle skutečných událostí a skoro všechno, co ve filmu uvidíte, se hercům opravdu stalo. Kdyby si však scénárista Zdeněk Svěrák neprosadil svou, nikdy by tento film nevznikl. Přestože se natáčelo před listopadem 1989, není to znát. Svěrák snímek natočil pouze pod podmínkou, že v něm bude uvedeno všechno tak, jak to ve skutečnosti bylo a nebude provedena cenzura. Chtěl, ať se vyšší páni dopředu rozhodnou, zda film točit, nebo jej zakázat.
Smoljak a Svěrák popsali, jak vznikaly stále nové divadelní hry
Po tomto příslibu se vedle scénáristy Zdeňka Svěráka ujal režie Ladislav Smoljak. Oba tito muži si ve snímku zahráli také hlavní role. Vznikl tak opravdu poutavý příběh, ve kterém divák uvidí, jak bylo divadlo tlačeno různými institucemi k tomu, aby autoři psali stále dokola nové divadelní hry. Toto docenili tito dva velcí muži až po určité době. Došlo jim, že bez tohoto tlaku by neměli potřebu psát stále nová díla.
Hudba z divadelních her Járy Cimrmana nikdy neomrzí
Snímek Nejistá sezóna se však nepyšní jen tím, že vypráví skutečný příběh bez cenzury. Smoljak se Svěrákem do něj umístili kromě skvělých herců v podání Jana Kašpara, Jaroslava Vozába nebo Petra Bruknera, řadu hudebních děl z divadelních představení Járy Cimrmana, a tak můžete potěšit též svůj sluch a zaposlouchat se například do písní z her „Akt“, „Němý Bobeš“ či „Dlouhý, Široký a Krátkozraký“.
Celkový dojem z filmu kazí jen fakt, že dva dny po premiéře umřel Jaroslav Vozáb a Jan Kašpar měl vážný úraz, kvůli němuž zůstal na invalidním vozíku.
Zdroj: Česká televize, CSFD | foto: Filmové studio Barrandov