Kdo nahradí Daniela Craiga v ikonické roli agenta 007, se zatím stále neví. Filmová sláva Jamese Bonda ale trvá už neuvěřitelných šedesát let. Když do kin vstoupila první bondovka s názvem Dr. No, psal se rok 1962. Zatímco v té době se zdálo, že jde jen o další špionážní film, dnes se na snímek díváme jako na kultovní dílo, na jehož úspěchu měli největší podíl především režisér Terence Young a Sean Connery. Co o filmu pravděpodobně nevíte, i když jste ho viděli již mnohokrát?
Hlavní roli měl původně ztvárnit někdo úplně jiný
I když se mnohým z nás při zaznění jména James Bond automaticky vybaví i Sean Connery, charismatický herec nebyl první volbou producentů. Ti si totiž přáli, aby agenta 007 hrál jiný hollywoodský velikán, v té době mnohem slavnější – Cary Grant.
Grant ale roli odmítl. Herec, kterému se blížily šedesátiny, se zdráhal podepsat smlouvu hned na tři bondovky současně, cítil se příliš starý. Rovněž plat, který mu byl za roli nabídnut, nepovažoval za dostatečný. Před obsazením Seana Conneryho producenti zvažovali i další známé tváře, například Stanleyho Bakera, Rexe Harrisona, Trevora Howarda, Richarda Johnsona či Davida Nivena.
Nespokojený Ian Fleming
Je známo, že tvůrce agenta 007 Ian Fleming nebyl s obsazením Seana Conneryho do role Jamese Bonda na začátku vůbec spokojen. Hlavním důvodem bylo to, že Connery v mnoha směrech neodpovídal popisu jeho postavy. Vadilo mu například to, že herec pocházel ze Skotska, měl dělnické kořeny a na první pohled působil drsně.
Spisovatel rovněž chtěl, aby byl do role padoucha Dr. No obsazen Christopher Lee, který byl shodou okolností jeho bratrancem. To se sice nestalo, roli dostal Joseph Wiseman, nicméně Lee si nakonec bondovského padoucha přesto zahrál, a to v roce 1974 ve filmu Muž se zlatou zbraní.
Bond, James Bond
Ve scénáři k filmu Dr. No původně kultovní hláška vůbec nebyla, namísto toho měl Sean Connery říci prosté: „Já jsem James Bond“. Herci se takovéto představení ale zdálo příliš slabé, a rozhodl se proto vybočit ze scénáře ikonickou hláškou, kterou dnes všichni známe. V několika prvních záběrech údajně Connery vyslovil hlášku plynule, bez slavného odmlčení. Když pak mezi slovy Bond a James Bond udělal pauzu, aby si zapálil cigaretu, vstoupil do dějin.
Legendární bondovská znělka
Je rozšířeným omylem, že dnes již kultovní znělku Jamese Bonda napsal John Barry. Melodie ve skutečnosti pochází z písně „Good Sign, Bad Sign“ od Montyho Normana, kterou napsal pro muzikál Dům pro pana Biswase, který se nikdy neuskutečnil. Barry Normanův hudební motiv zaranžoval, a vytvořil tak legendární znělku pro celou filmovou sérii o Jamesi Bondovi.
Výměna ženských rolí
Původně měla Eunice Gaysonová hrát slečnu Moneypenny a Lois Maxwellová Sylvii Trenchovou. Režisér Terence Young měl ale pocit, že z Gaysonové příliš vyzařuje sexualita, zatímco z Maxwellové puntičkářství, a tak herečkám role prohodil.
Do role první „Bond girl“ Honey Ryderové byla původně zvažována Julie Christie, nakonec ale byla odmítnuta z důvodu, který by dnes byl jen těžko veřejně obhajitelný. Producenti údajně považovali její ňadra za příliš malá. Roli tak získala svůdná Ursula Andressová.
Ve filmu mělo být mnohem více nahoty
V románu Dr. No je Honey Ryderová ve scéně, kdy se zbavuje radiace zcela nahá. Tvůrci filmu tomu chtěli zůstat věrní, ale tehdejší cenzura jim to zakázala. Herečka tak má na sobě tělové prádlo. Cenzura znemožnila též natočení další scény. Sylvia Trenchová měla být v okamžiku, když ji Bond najde hrát golf ve svém bytě, rovněž nahá.
Bikiny Ursuly Andressové
Není tajemstvím, že po uvedení filmu Dr. No prudce vzrostl prodej bikin. Přičítalo se to především kultovní scéně, v níž se Ursula Andressová vynoří z oceánu v bílých bikinách. Bikiny, které Andressová ve filmu nosila, se v roce 2001 prodaly v aukci za 35 000 liber.
Zdroj: imdb.com, moviefone.com