Balón aneb zázračný útěk z NDR pomocí horkovzdušného balónu

Skutečný příběh o velkolepém útěku dvou rodin z východního Německa během studené války. Snímek s jednoduchým názvem Balón je dobrodružstvím na velkém plátně, které se odehrává na hranicích rozděleného národa.

Jak překonat zeď?

V sedmdesátých letech byla železná opona prakticky neprostupná. Málokdy se někomu z východního Německa podařilo uprchnout ke svým sousedům do západního Německa. Ale film režiséra Michaela Herbiga vypráví skutečný příběh dvou východoněmeckých rodin, které se deset let před pádem Berlínské zdi pokusily o velkolepý a riskantní útěk.

Dne 16. září 1979 odletěly rodiny Strelzykových a Wetzelových ze spolkové země Durynsko na svobodu v podomácku vyrobeném horkovzdušném balónu. Čtyři dospělí a čtyři děti se vklínili do koše o velikosti dvou metrů čtverečních. Půl hodiny v noci nesla jejich „gondola“ rodiny na místo určení v západoněmeckém Bavorsku, osmnáct kilometrů od výchozího bodu ve východním Německu.

První pokus skončil tragicky

Strelzykovi se pokusili o útěk horkovzdušným balónem už o deset týdnů dříve, ale jejich balón se zřítil ještě na východoněmeckém území pouhých několik set metrů od hranic. Východoněmecká pohraniční hlídka pak našla jeho roztrhané zbytky. Zatímco tajná policie pátrala po tom, kdo balón sestrojil, Strelzykovi a Wetzelovi společně postavili nový balón. Tentokrát jejich podomácku vyrobený létající stroj vydržel a rodiny přeletěly hranice bez úhony.

Realistické zachycení

Stasi následně sestavila na obě rodiny rozsáhlé spisy čítající kolem 2 000 stran. Michael Herbig použil mnoho informací právě z nich. Další inspirací mu byly též osobní rozhovory s rodinami.

Když Herbig začal plánovat film Balón, dobře věděl o již existující disneyovské verzi dramatického útěku z roku 1982 s názvem Noční přechod. S tímto filmem ale rodiny nebyly zcela spokojeny. Chtěl proto natočit méně velkolepou, ale zároveň pravdivější verzi.

Zdroj: imdb.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu