Dobrý ročník: Russell Crowe hledá sám sebe mezi francouzskými vinicemi

Dobrý ročník, britsko-americká romantická komedie, kterou v roce 2006 režíroval Ridley Scott. Hlavní hereckou hvězdou filmu je Russell Crowe, ale skvělé je i další herecké obsazení v podobě Alberta Finneye, Freddiho Highmora, Abbie Cornish a Marion Cotillard. Děj se odehrává ve francouzské Provence a je volně založen na stejnojmenném románu Petera Maylea, shodou okolností souseda a přítele Ridleyho Scotta.

Víc než jen romantika

I když je snímek nejčastěji označován jako romantická komedie, ve skutečnosti je spíše cestou za sebepoznáním jednoho muže, který se v životě jaksi ztratil. Max Skinner je bezohledný londýnský burzovní makléř, který už dávno zapomněl na upřímného malého chlapce, jímž kdysi býval. Když je ale okolnostmi donucen vrátit se na místa svého dětství v jižní Francii, začnou se mu vynořovat vzpomínky na jeho chlapecké já a na životní lekce, které dostával od svého zesnulého strýce Henryho. V souvislosti s tím Max začíná svůj současný život pomalu ale jistě přehodnocovat.

Okolnosti ho donutí zůstat déle, než chtěl

Když se Max po smrti strýce po letech vracel na místa svého dětství, bylo to především proto, aby vše co nejdříve uzavřel, prodal zámeček i s vinicemi, které zdědil, a vrátil se zpět do Londýna ke své kariéře. Jeho pobyt v Provence se ale vlivem několika různých události prodlouží. Situace se zkomplikuje ještě víc, když se náhle objeví mladá Američanka s tím, že strýček je její otec. Kromě toho Max najde jisté zalíbení v majitelce místní kavárny.

Cynismus, sarkastické vtipy a bezohlednost Maxe jsou ve skutečnosti jen zástěrkou, kterými se snaží skrýt svou osamělost a skutečné já. Čím déle zůstává v domě svého strýce, tím více vzpomíná na chlapce, kterým kdysi býval, a začíná litovat svého odcizení od jediného člověka, který ho kdy skutečně miloval. Konec filmu je samozřejmě předem divákům jasný, ale ani to atmosféře snímku neubírá na její příjemnosti.

Zdroj: nytimes.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu