Dětský herec Jan Vokurka. Pracuje na stavbách, ale prošel si v životě i peklem

Jana Vokurku si všichni pamatujeme hlavně z filmů Discopříběh a Discopříběh 2, kde si zahrál spolužáka a kamaráda hlavního hrdiny. Objevil se ale i v desítkách jiných filmů a seriálů, nakonec však vystudoval stavební školu, a herectví se dnes již nevěnuje. V životě to neměl jednoduché, a musel přihlížet tomu, jak mu umírá milovaný syn. Jak se bývalému herci daří dnes?

Místo hercem stavařem

Jan Vokurka se poprvé objevil před kamerami jako pětiletý klučina. Později si zahrál ve filmech jako Láska mezi kapkami deště, Nejhlavnější hodinky na světě, Levé křídlo a také Discopříběh, kde ztvárnil asi svou nejvýraznější roli, tehdy už byl dospívající kluk. Zahrál si ale i v řadě televizních seriálů, například v Arabele, kde si zahrál postavu žáka Hromádky.

Do svých devatenácti let si tak zahrál na dvě desítky nejrůznějších rolí, a podařilo se mu i úspěšně složit zkoušky na konzervatoř. Na tu ovšem nakonec nenastoupil, a vystudoval stavební průmyslovku. Před kamery se pak již nepostavil.

Rodinný život

Jan Vokurka chtěl žít rodinným životem. Oženil se velmi mladý, krátce po svatbě se stal také otcem. Protože ale trávil více času na stavbách než doma, velmi brzy se manželství rozpadlo, a bývalý herec se krátce na to oženil podruhé. Ve druhém manželství se mu narodila druhá dcera, ale ani tentokrát mu štěstí v lásce nepřálo. Se svou třetí partnerkou měl dokonce tři děti.

U syna Honzíka se ale bohužel objevilo vážné onemocnění. Degenerativní onemocnění, které lékaři diagnostikovali ve dvou a půl letech, malého chlapce postupně zabíjelo. V tom přišla další rána. Jeho partnerka sbalila jejich dvě zdravé děti a našla si nového přítele. Jan tak zůstal na péči o smrtelně nemocného syna úplně sám a zůstal s ním do poslední chvilky.

Nebylo vůbec snadné vyrovnat se s tím, že viděl umírat své dítě. Jan to ale přesto nevzdal.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT