Americký herec Walter Matthau se do povědomí českých diváků dostal především díky své roli ve filmovém muzikálu Hello, Dolly! a ve filmech, kde hrál ve dvojici s Jackem Lemmonem. V roce 1971 na sebe poprvé výrazně upozornil bez svého hereckého partnera v thrilleru s názvem Charley Varrick. Ve filmech s Jackem Lemonem, jako například Štístko nebo Podivný pár, to byl obvykle Lemmon, kdo na sebe strhával větší pozornost diváků. Jak si vedl Matthau bez něj?
Dobrá zápletka a Siegel v nejlepší formě
Inteligentní akční melodrama je pravděpodobně jedním z nejobtížnějších druhů filmů. Inteligence v tomto případě nemá nic společného s literárností, poetikou, nebo dokonce rozumností. Má co do činění s pohybem, napětím a náhlými změnami osudu, které jsou dostatečně věrohodné, aby diváky bavily, aniž by je vyzývaly ke zpochybňování základních premis. Pokud se začnete ptát, zda se to a to mohlo skutečně stát, akční film se rozpadne.
Stejně tak se rozpadá, když má filozofický podtext, který dal režisér Don Siegel o rok dříve svému snímku Drsný Harry. Díky mstitelské spravedlnosti, kterou tento film upřednostňoval, bylo násilí skutečně šokující. Naštěstí v Charley Varrickovi, zábavném akčním melodramatu o zlodějích a lupičích, takové problémy nejsou.
Perfektně napsaný scénář i geniálně vybrané lokace
Charley Varrick v podání Waltera Matthau je bývalý pilot, který se živí vykrádáním malých bank na americkém jihozápadě. Když se svými společníky přepadne banku v Tres Cruces, nějakou náhodou se jim podaří odejít nikoli s patnácti či dvaceti tisíci dolary, jak očekávali, ale s více než tři čtvrtě milionem dolarů. Ukáže se, že nenápadná malá banka je „přestupní stanicí“, kterou využívá mafie, když posílá peníze z hazardu v Las Vegas k „vyprání“.
Ve filmu Charley Varrick je poměrně hodně násilí. Násilí však není ani tak znepokojivým odrazem nějakého rozpoznatelného světa, jako spíš nezbytnou součástí choreografie akčního melodramatu ve vymyšleném světě. Zábava v tomto filmu není sadistická, i když kruté momenty se v něm najdou, spočívá spíše ve sledování Charleyho snahy přelstít policisty i mafii.
Pan herec
Obsazení Matthaua do klíčové role tomu nesmírně napomáhá. Ačkoli je Charley dostatečně tvrdý na to, aby se smířil se smrtí své ženy bez projevení větších emocí, charakter postavy povznáší Matthauův vtip a herecká citlivost. Kdyby tuto roli hrál někdo jiný, byl by Charley Varrick něčím úplně jiným.
S výjimkou Charleyho a šerifa, kterého hraje Norman Fell, jsou všichni ve filmu ve větší či menší míře prohnilí. Charleyho chamtivý mladý asistent, mafiánský zabiják, majitel banky v Tres Cruces i fotografka v podání Sheree Northové, která se specializuje na rychlou výrobu falešných pasů.
Režisér Don Siegel ozdobil film spoustou barvitých vedlejších postav, ale jsou to zejména akční sekvence, které mu dávají obsah i styl. Souboj vysokovýkonného automobilu se starobylým dvouplošníkem v závěru filmu je to, oč tu běží.
Zdroj: imdb.com, cultfollowing.co.uk