Ceny se řítí nahoru. Jak ušetřit nejen za sledování filmů a seriálů?

Inflace se po mnoha letech odlepila ode dna a míří strmě vzhůru. Na svědomí to má zejména růst cen energií – prudce rostou ceny elektřiny i plynu. To má značný dopad i na konečné spotřebitele včetně milovníků filmů a seriálů. Jak napnutý rodinný rozpočet dostat po kontrolu?

Jak dostat pod kontrolu výdaje za plyn?

Plyn je v domácnostech využíván zejména k ohřevu teplé vody a k vytápění. Rostoucí cena této suroviny tak má na spoustu domácností zásadní dopad. Češi obecně mají tendenci topit více, než je zvykem u našich sousedů. První radou tedy je zvyknout si na to, že doma nebudeme chodit pouze v tričku a trenýrkách. Oblečte si tepláky, svetr, teplé ponožky a přezůvky. Rázem v místnosti nemusí být 25 stupňů, ale pohodlně si vystačíte i s 20 stupni.

Také se zkuste podívat na portály, které pravidelně publikují srovnání cen plynu jednotlivých dodavatelů. Tarify dnes sice pravděpodobně porostou napříč celým trhem, přesto můžete u některých dodavatelů získat výhodnější podmínky, než jaké máte u toho stávajícího.

Topíte-li starším plynovým kotlem, případně není-li váš dům zateplen, zvažte investice tímto směrem. Kotle s vysokou výhřevností a kvalitně zateplený dům mohou snížit celkovou spotřebu plynu až o desítky procent.

Také u elektřiny je prostor pro úspory

V případě elektřiny lze rovněž uspořit jednak změnou chování, jednak obměnou spotřebičů. Starší ledničku nebo počítač vyměňte za jejich moderní alternativy, které mají zpravidla mnohem nižší spotřebu. Televizi nenechávejte hrát „naprázdno“ pouze jako podkres, jde o zbytečně využitou elektřinu, která nemá reálný přínos. Uspořit lze i za svícení. Pokud jdete po každé koruně, pak nezapomeňte všechny spotřebiče vypínat kompletně, ideálně je vytáhněte ze zásuvky. To platí i pro nabíječky, které mohou ze sítě odebírat energii, přestože do nich není zapojen notebook nebo telefon.

Ušetřit lze i na filmech a seriálech

Platíte si kabelovou televizi a k tomu ještě streamovací službu s filmy a seriály? Základní televizní kanály jsou dostupné zdarma a i na nich lze najít kvalitní pořady. Budete nicméně muset přijmout fakt, že neuvidíte žhavé novinky a sledování vám bude přerušovat reklama. Peněženka vám však poděkuje, roční úspora se může pohybovat v tisícikorunách.

Autor: redakce SFDB.cz
zavřít reklamu