Brilantní plán: Neprávem přehlížený film, který je ve skutečnosti malým klenotem, vybroušeným do mnoha třpytivých faset, tak jako diamanty, o kterých pojednává

Lehce zábavný kriminální film, ve kterém se na první pohled velmi nesourodá dvojice spikne, aby oloupila „zlou“ diamantovou společnost, pro kterou oba pracují. V příběhu odehrávajícím se v roce 1960, tedy ještě před zavedením pojmu skleněný strop, hraje Demi Moore Lauru Quinnovou, inteligentní a ambiciózní manažerku této společnosti, jejíž kariéra se zastavila kvůli genderovým předsudkům.

Nelehká role žen v mužském světě

Na začátku filmu se dozvídá, že nafoukaní a zkorumpovaní kolegové a šéfové, kteří jí ukradli nápady, ji hodlají vyhodit. Laura je s trochou nadsázky jakousi předchůdkyní Meredith Johnsonové z filmu Skandální odhalení.

Tam, kde Meredith používala obvinění ze sexuálního obtěžování jako zbraň ke kariérnímu postupu, Laura nemá žádné nástroje, kterými by mohla bojovat. Svět a doba filmu Brilantní plán totiž předchází samotnému výrazu sexuální obtěžování.

Skvělý Michael Caine

Jejím nepravděpodobným partnerem ve zločinu je postarší firemní uklízeč pan Hobbs neboli Michael Caine v roli, kterou hrál už dříve. Hobbs, který se s kbelíkem a mopem šourá chodbami a před lety přišel o manželku kvůli rakovině, je tak neškodně vypadající stvoření, že se dokáže prakticky nepozorovaně vkrádat do manažerských apartmá a „prohrabávat se“ personálními složkami.

Ale jak se nakonec dozvíme, má své vážné osobní zájmy. Hobbs je tím, kdo zjistí, že Lauřiny dny ve firmě jsou sečteny, a využije této informace, aby ji zapojil do loupežného plánu.

Dokonalá loupež, která ale není konečným cílem

Film v režii Michaela Radforda, známého především svým snímkem Pošťák, podle scénáře Edwarda A. Andersona chce diváky přenést do nevinných, bezstarostných časů tradičních britských filmů éry Jamese Bonda. Vzhledem k tomu, že jsou ale propagovaným produktem diamanty těžené v jižní Africe, cítí se povinen postihnout i problém tak zvaných „krvavých diamantů“.

Během své první třetiny film běží jako po másle. Hobbs osloví Lauru, aby od ní získal kódy k trezoru s diamanty. Na poslední chvíli se objeví zádrhel, kdy firma nainstaluje sledovací kamery. Hobbs však najde řešení a provedení zločinu je přiměřeně napínavé. Dlouhá, nervy drásající ústřední loupežná sekvence je skvěle natočená a střídá Hobbsovy pokusy dostat se do trezoru, záběry z bezpečnostních kamer, hladového strážce a nervózní pokusy Laury o telefonát.

Teprve po loupeži se snímek stává komplikovanějším a nepředvídatelnějším. Šéfové se mezi sebou hádají, zda zaplatit výkupné, a zloději se dostanou pod drobnohled slušňáckého pojišťovacího vyšetřovatele Finche, který projeví mírný romantický zájem o Lauru.

Zdroj: imdb.com, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu