Bohové musejí být šílení: Svérázný humor na pozadí střetu mezi poklidným životem Křováků a stresujícím životem moderní civilizace

Snímek Bohové musejí být šílení vychází ze zdánlivě bláznivé a nepravděpodobné zápletky, co může způsobit lahev Coca-coly, která je vyhozena z letadla a dopadne do africké pouště obývané Křováky, kterým naprosto obrátí život naruby. A to tak, že se Xixao nakonec rozhodne, že bude nejlepší tento „dar Bohů“ odnést někam hodně daleko. Na své cestě pak potkává ze svého úhlu pohledu mnoho „podivných“ lidí.

Kdo byl Xixao a kolik si legendární rolí vydělal?

Jednou z hlavních postav filmu byl malý Křovák XiXao, kterého ztvárnil N!xau. Když ho jihoafrický režisér filmu Jamie Uys objevil v poušti, měl za sebou jen velmi málo zkušeností s moderním životem. Podle jednoho článku v namibijských novinách z roku 2000 viděl před obsazením do role jen tři bělochy a nikdy neviděl větší osadu než svou vesnici. Protože neznal hodnotu papírových peněz, souhlasil s tím, že za roli v prvním filmu Bohové musejí být šílení obdrží pouhých 300 dolarů. N!xau byl ale učenlivý a brzy hodnotu peněz pochopil. Když se mělo natáčet pokračování filmu Bohové musejí být šílení II, požadoval mnohonásobně vyšší částku. Jako důvod uváděl, že peníze potřebuje na stavbu domu s elektřinou a vodou pro svou rodinu.

Největší neamerický kasovní trhák na světě

Již mnoho desítek let platí, že v naprosté většině jsou to americké filmy, které u diváků sklízejí největší úspěchy a v souvislosti s tím svým tvůrcům přinášejí nemalé zisky. Snímek Bohové musejí být šílení byl ale v době svého vzniku výjimkou. Byl to trochu zvláštní film, který ale lidi po celém světě velmi lákal. V roce 1980 se tak tento jihoafrický snímek stal překvapivě nejvýdělečnějším zahraničním filmem. Film, jehož rozpočet byl pouhých 5 milionů dolarů, vydělal dvacetinásobně více.

Film byl v některých zemích zakázán

Pro některé své narážky byl některými lidmi snímek v určitých směrech považován za rasistický. Ostatně s těmito názory se lze setkat dodnes. Ve většině zemí byl ale film považován pouze za komedii s trochou nadsázky a byl bez problémů uváděn. Výjimkou byl Trinidad a Tobago, kde byl snímek zakázaný.

Unesl N!xau svůj úspěch?

Po obrovském úspěchu snímku Bohové musejí být šílení se z N!xaua stala téměř přes noc mezinárodní hvězda. Během následujících patnácti let se objevil ještě ve čtyřech více či méně úspěšných pokračováních  Bohové musejí být šílení II, Bohové jsou pořád šílení, Bohové se zase zbláznili a Bohové se zbláznili i v Číně. Poté s herectvím skončil, vrátil se do svého nově postaveného domu a věnoval se farmaření. Nějakou dobu měl údajně i auto, ale musel si najímat řidiče, protože se nikdy nenaučil řídit. Zemřel v roce 2003, pravděpodobně ve věku 59 let. Svůj přesný datum narození ale N!xau neznal.

Zdroj: nytimes.com, tvovermind.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu