Bába Tutovka ze Slunce, seno… Neuvěřitelná dáma malých rolí, která dostala slovo až po padesátce.

V mládí byla krásná s uhrančivým pohledem, takhle si ji ale nikdo z nás nepamatuje. Do televize a podvědomí diváků se totiž dostala až mnohem později. Přesto na ni nikdy nezapomeneme. Čiperná starší dáma, která měla energie na rozdávání, nám v paměti utkvěla, i když si zahrála vždy jen menší role.


Nestíhali jí ani mladší kolegové

Byla extrémně štíhlá, měla vrásčitou tvář, uhrančivý až nepřítomný pohled a patřil k ní také nezaměnitelný hlas. Úspěchy na divadle sklízela, ale do televize se dostala až v padesáti letech. Od té doby, ale hrála až do své smrti pořád a byla k nezastavení. Režisér Zdeněk Troška na ni vzpomínal takto ,,Byla to naše pusinka, byla s ní ohromná psina. Nezkazila žádnou legraci a byla k neutahání.“

My už padali na hubu a ona měla obrovskou výdrž. Od rána do rána jela v jednom kuse a byla velice společenská. Při životě ji držel jen rum a cigareta. A když opravdu musela jíst, tak si v kuchyni nebo v restauraci poprosila o to nejtlustší maso, co tam měli.

Jak se dostala ke hraní

Valerie Kaplanová se narodila 12. 9. 1917 v Hlinsku. Většinu dětství prožila ve Vídni, a ve dvacátých letech se přestěhovala s rodinou do Prahy. Na jevišti poprvé stála v pouhých třinácti letech. Tatínek si ovšem přál, aby vystudovala rodinnou školu a poté nastoupila do zaměstnání jako sekretářka. Jenže Valerie měla herectví v sobě a nedávalo jí to spát.

I když jako administrativní pracovnice nějakou dobu pracovala, stereotypní zaměstnání jí štěstí nepřinášelo. A tak ve volných chvílích sportovala. Stala se členkou tenisového klubu a to jí později změnilo celý život. Na tenisovém kurtu se totiž seznámila s režisérem Jiřím Frejkou, který se po válce stal ředitelem pražského Divadla na Vinohradech. A on jí také přivedl na jeviště.

Profesionální herečkou se stala po druhé světové válce a začínala v Zemském divadle v Liberci. Největší úspěchy pak zaznamenala až v šedesátých letech ve Východočeském divadle v Pardubicích. Tam přijala angažmá a jeho členkou byla až do svého oficiálního odchodu do důchodu v roce 1979. Ale i poté dál na jevišti vystupovala, hostovala na řadě dalších pražských scén a to i na slavném Divadle na Zábradlí.

Úspěchy ve filmu

Poprvé před kamerou stála až v roce 1951. Zahrála si ve snímku Pionýr režiséra Miloše Wasserbauera. Jenže pak se na ni zase na delší dobu zapomnělo. V roce 1976, ale zazářila jako kmotra s kosou v hudební pohádce Bořivoje Zemana Honza málem králem. A od té doby se jí nabídky na typicky babičkovské role jen hrnuly. Pro svůj typ postavy byla jako předurčená pro role stařenek, babiček, čarodějnic nebo smrtek.

Každou svou roli, ale hrála s láskou a zapálením sobě vlastním. Před filmovou a televizní kamerou si zahrála na sedm desítek rolí. A i když nikdy nebyla prvotřídní hvězdou, nikdy se na ní nezapomene. K roli babičky Škopkové ve Slunce, seno se dostala smutnou náhodou a přesto je právě tato její role asi nejvýznamnější. První představitelka této babičky na posteli, totiž po natočení prvního dílu trilogie zemřela, a tak prostor dostala právě Valerie Kaplanová, která hrála v dalších dvou dílech.

Její poslední filmovou postavou byla role kouzelné babičky Filomény v pohádce Šmankote, babičko, čaruj. Úplně poslední roli v životě si zahrála v bakalářské povídce Krupice a v krátkometrážní televizní komedii Ukradená babička. To už ale bojovala se zákeřnou rakovinou. Svůj boj s nemocí Valerie Kaplanová prohrála dne 13. 5. 1999. Vzpomínat na ni ale budeme navždy.

Její elán a nasazení jí mohli všichni okolo jen závidět. A to na jejích, byť malých rolích, šlo vidět. Jakou její roli máte nejraději?

Autor: Katka P.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 46 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí