Angel Heart: Dodnes mnohými nedoceněný herecký koncert Roberta De Nira a Mickey Rourka

Ve snímku Angel Heart z roku 1987 Mickey Rourke ztvárnil svou pravděpodobně vůbec nejlepší roli po boku vždy skvělého Roberta De Nira. Strhující psychologický horor s prvky tajemna sleduje Rourkeova soukromého detektiva Harryho Angela, kterého si najme Louis Cyphre v podání De Nira, aby vypátral pohřešovaného slavného zpěváka. Když ale Angel odhalí o své zakázce pravdu, dojde k ďábelskému zvratu.

Inspirace

Film Angel Heart byl natočen podle románu Padající anděl amerického spisovatele a scenáristy Williama Hjortsberga z roku 1978. Příběh, který se stal románem Angel Heart, Hjortsberg původně koncipoval jako scénář. Jeho přítel, spisovatel Thomas McGuane, mu ale poradil, aby to nejprve napsal jako román. Kromě toho je Hjortsbergovým nejznámějším filmovým dílem scénář k filmu Ridleyho Scotta Legenda z roku 1985 s mladým Tomem Cruisem v hlavní roli.

Film vyvolal dlouholetý spor mezi Robertem De Nirem a Mickey Rourkem

Oba herci jsou známí tím, že se ve svých filmech silně vžívají do svých postav, ale ve filmu Angel Heart to možná zašlo trochu daleko. Film znamenal první a zároveň poslední společnou práci obou herců. Spory údajně pramenily z toho, že De Niro odmítal s Rourkem mluvit mimo kameru, protože měl pocit, že by to bylo na škodu jejich společným scénám. Rourke si to zřejmě vzal osobně a v následujících letech se nikdy neostýchal De Nira veřejně pomlouvat. Mimochodem v roce 2019 Rourke obvinil De Nira, že mu zabránil v přijetí role ve filmu Irčan.

Robert De Niro měl původně hrát Harryho Angela

Než se snímek Angel Heart začal natáčet, projevilo o práva na zfilmování knihy zájem několik režisérů. S tím souvisí i celá řada herců, které byla původně zvažována do hlavních rolí. Do role Harryho Angela tak byli zvažováni například Robert Redford, Dustin Hoffman, Jack Nicholson, Al Pacino i Robert De Niro. De Niro ale následně projevil zájem o roli tajemného Louise Cyphra, která byla předtím nabídnuta Marlonu Brando.

Filmová studia chtěla, aby měl film šťastný konec

Román Williama Hjortsberga se setkal s nadšenými recenzemi i s vřelým doporučením Stephena Kinga, který Padajícího anděla označil za úžasnou knihu. Navzdory uznání i zájmu tak vlivných osobností, jako byli Robert Redford či Robert Evans, se ale zpočátku filmová studia k Padajícímu andělu stavěla poněkud odmítavě. Důvodem bylo, že se jim nelíbil jeho konec.

Snímek měl velký vliv na film Memento

I když si film Angel Heart zpočátku příliš fanoušků nezískal, v průběhu let si své obdivovatele našel. Jedním z obzvláště významných fanoušků je Christopher Nolan, jeden z nejuznávanějších filmových tvůrců současnosti. Režisér Počátku, Dokonalého triku či trilogie Temný rytíř označil Angel Heart za film, který velmi ovlivnil jeho tvorbu. Údajně nejvíce z něj čerpal při natáčení svého přelomového filmu Memento z roku 2000. Zaujalo ho zejména používání zajímavých střihových technik.

Původní příběh se celý odehrával v New Yorku

První scénáře filmové adaptace se úzce držely románu Williama Hjortsberga. Když se ale projektu ujal režisér a scénárista Alan Parker, rozhodl se pro některé odchylky. Hjortsbergův původní příběh se celý odehrával v New Yorku. Parker se však rozhodl, že by bylo zajímavé a vhodné přesunout část děje do New Orleans, a to kvůli tématu voodoo. Hjortsberg s těmito změnami souhlasil a přiznal, že původně i on sám uvažoval o tom, že se děj bude odehrávat tam.

Problém se Smrtonosnou zbraní

Při zpětném pohledu si tvůrci pravděpodobně měli pro uvedení filmu Angel Heart do kin vybrat jiný den. Film se totiž na plátnech kin v USA objevil 6. března 1987, ve stejný den do nich ale vstoupil i snímek Smrtonosná zbraň s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem v hlavních rolích. V porovnání s ní snímek Angel Heart propadl.

Zdroj: imdb.com, eightieskids.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu