Americký sniper: Nejlepšího odstřelovače v historii USA paradoxně zastřelil psychicky nemocný voják, kterému se snažil pomoci

Clint Eastwood už roky patří k hollywoodským legendám. V posledních letech se mnohem více než herectví věnuje režii a je podepsán hned pod několika úspěšnými a uznávanými snímky. Jedním z nich je i Americký sniper, film, který je inspirovaný skutečným příběhem příslušníka jednotek SEAL Chrise Kylea. Toho ve filmu skvěle ztvárnil Bradley Cooper. Kdo vlastně tento muž s přezdívkou „Legenda“ ve skutečnosti byl a jaký byl jeho životní příběh?

Je považován za nejsmrtonosnějšího odstřelovače v historii USA

Rodák z Odessy v Texasu vyrůstal na lovu se svým otcem a jako střelec měl vynikající mušku. V roce 1999 vstoupil do námořnictva a ve své autobiografii z roku 2012, podle níž byl film z velké části natočen, se rozepsal také o svém prvním výstřelu na dálku. Kyle zahájil na rozkaz palbu na ženu, která se blížila ke skupině mariňáků s ručním granátem. Byl to první ze 160 potvrzených sestřelů, ačkoli Kyle v knize uvádí mnohem vyšší počet.

Nepovažoval se za legendu ani hrdinu

Na otázku jednoho novináře, zda nelituje některého ze svých zabití, kdysi odpověděl, že lituje pouze lidí, které nemohl zabít dřív, než se dostali k jeho kolegům. I když byl během svého života mnohokrát vyznamenán, dvakrát mu byla udělena Stříbrná hvězda, nikdy se nepovažoval za hrdinu, vždy odpovídal, že jen dělal svou práci. Za jeden z jeho největších úspěchů je považováno sestřelení nepřátelského odstřelovače na vzdálenost více než 1900 metrů.

Před svou smrtí mluvil s Cooperem o filmu

Když se začalo uvažovat o tom, že by o jeho životě mohl vzniknout film, nikdo nevěděl, že se jeho premiéry Chris Kyle bohužel nedožije. V raných úvahách o filmu to byl právě on, kdo si přál, aby snímek režíroval  Clint Eastwood.

Jeho manželka štábu poskytla emaily, které si s manželem psali

Chrisova manželka Taya během natáčení dala Cooperovi a herečce Sienně Millerové, která ji ve filmu ztvárňuje, k dispozici osobní a velmi intimní e-mailovou korespondenci, kterou si s Chrisem vyměňovali v době jeho nasazení v Iráku. Chtěla, aby byl jejich vztah ve filmu zachycen co možná nejvěrohodněji.

Zemřel, když se snažil pomoci bývalému mariňákovi

Dne 2. února 2013 vzali Chris a jeho přítel Chad Littlefield bývalého mariňáka Eddieho Raye Routha na střelnici poté, co Routhova matka požádala Chrise o pomoc, neboť její syn trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. Domů už se ale nikdy nevrátili, Routh je oba zastřelil. Za dvojnásobnou vraždu byl následně odsouzen k doživotnímu vězení.

Zdroj: time.com, history.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu