Akta X: Chci uvěřit aneb film, který měl před lety napravit nepovedenou poslední řadu seriálu

Kultovní sci-fi seriál Akta X s dvojicí agentů Foxem Mulderem a Danou Scullyovou, se natáčel v letech 1993-2002. Po šestileté pauze se v roce 2008 David Duchovny a Gillian Andersonová ve svých rolích vrátili zpět v celovečerním snímku nazvaném Akta X: Chci uvěřit. Proč? V jistém smyslu měl snímek představovat „vykoupení“ poté, co devátá, a v té době poslední, série zklamala téměř všechny.

Devátá řada seriálu

Mezi Doggettem a Reyesovou v deváté řadě seriálu Akta X prostě nebyla taková chemie jako mezi Mulderem a Scullyovou a Mulder navíc v této řadě téměř úplně chyběl, objevil se pouze ve dvoudílném finále. Co se týče Scullyové, zdálo se, že je stále více v pozadí, zatímco dvojice Doggett a Reyesová vyšetřuje případy. Režisér Chris Carter doufal, že Doggett a Reyesová povedou Akta X do éry po Mulderovi a Scullyové, ale skutečnost, že sledovanost deváté řady byla velmi nízká, byla více než průkazným důkazem, že seriál bez jeho původních hvězd, fanoušky nezajímá.

Úspěšný comeback se nekonal

Na Vánoce 2008 chtěl tak režisér seriálu vrátit slávu tím, že se původní agenti vrátí v podobě celovečerního filmu. Bohužel si ale nevybral příliš vhodnou dobu, což bylo jedním z důvodů, proč se snímek u diváků zdaleka nesetkal s takovým úspěchem, jaký tvůrci očekávali. Film byl totiž uveden v době, kdy v kinech vládl Temný rytíř, který překonal několik rekordů. Ve hře však byly i další faktory, jako byly špatné recenze kritiků a rozhodnutí udělat z filmu samostatný příběh, místo toho, aby se jím uzavřel seriál.

Dvě nové řady seriálu

Navzdory problémům s filmem se tvůrci nevzdali a o dalších osm let později v roce 2016 přišli s desátou řadou původního seriálu a nutno říci, že desetidílná desátá série byla u diváků hitem. Společnost Fox si tak hned objednala další sérii, která byla poprvé odvysílána v roce 2018. Jedenáctá řada přímo navázala na předchozí sérii, kdy Mulder a Scullyová pátrali po svém synovi Williamovi. Nebylo to však tak jednoduché. Ukázalo se, že závěr 10. série byl jednou z vizí Scullyové, která se ještě nestala. Bylo též odhaleno, že otcem dítěte Scullyové není Mulder. Finále 11. série skončilo s množstvím dramatických zvratů, včetně smrti Williama a oznámením Scullyové, že čeká Mulderovo dítě. Tím se osudy slavných agentů navždy, alespoň prozatím, uzavřely.

Zdroj: imdb.com, x-files.fandom.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu