Natočit zábavný film podle skutečných událostí je velká výzva. Dobře to věděl i Gavin O’Connor, který se navíc rozhodl ztvárnit sportovní událost – cestu amerického hokejového týmu za zlatem na domácích ZOH v roce 1980. Jenže skloubit herecký um, a přitom podávat sportovní výkony, to není zrovna jednoduché.
Kurt Russell si zahrál trenéra týmu Herba Brookse a nárokům režiséra se rozhodně nevyhnul. Co stálo za tím, aby vznikl jeden z nejvěrohodnějších filmů o historické události?
Kouzlo okamžiku nelze nahradit
Nejlepším krokem pro vytvoření realistického dojmu je pracovat s co největším počtem lidí, kteří hrají sami sebe. O’Connor si tak například povolal komentátora Aliho Michaelse, aby nahrál legendární hlášku „Věříte v zázraky?“ z rozhodujícího utkání se Sovětským svazem. Režisér však nebyl spokojený s tím, že Michaels nemohl vyvolat stejné emoce jako předtím, a tak byla do filmu vložena originální verze hlášky z komentáře zápasu. Pro dosažení co největší kvality tvůrci výňatek dodatečně vyčistili.
Herectví až na druhé lajně
Kritéria pro účast ve filmu s sebou nesla nejeden požadavek. Mladíci představující členy týmu byli vybírání zásadně podle hokejových dovedností. Herecké schopnosti byly až ty vedlejší. Pro získání potřebného „hokejového vzdělání“ se všichni herci museli zúčastnit šestitýdenního programu, kde se kromě osvojení základů hokejových pohybů a taktik například naučili, jak si rychle obléct výstroj nebo jak si udržet balanc.
Důkladné znalosti o hokeji již mohl mít Bill Schneider, který si zahrál svého otce Buzze. Paradoxem je, že až do předávání scénáře režisér neměl o této spojitosti nejmenší tušení.
Chybičky se vloudí
I když je vidět, že si herecký ansámbl i filmový štáb dali na filmu opravdu záležet, nevyhnuli se celé řadě historických faulů. Film zejména trpí na nepravdivé informace. Američané tak neporazili Rumuny 7:3, jak tvrdí film, ale 7:2. V zápase s Norskem je jako autor branky uveden Buzz Schneider, přitom ve skutečnosti nedal tomuto soupeři během celého turnaje ani jeden gól.
Kromě samotného amerického výběru a hokejistů Sovětského svazu, žádný z týmů nemá pravdivý design dresů. Vzhledem k tomu, že na přesnost je ve filmu kladen velký důraz, znalce tyto mýlky nejspíše zamrzí.
Zdroje: IMDb, CSFD | foto: 2004 Walt Disney Pictures