Byl to právě režisér Miloš Forman, který natočil v době socialistického režimu film, co v té době vzbudil mnoho pozornosti. Formanovi za film Hoří, má panenko hrozilo odnětí svobody na mnoho let, a samotný snímek měl být navždy schován před veřejností pod zámek s nálepkou NIKDY NEPROMÍTAT!!
Film se nesměl promítat
Zdánlivě neškodná komedie Hoří, má panenko z roku 1967 popisuje průběh hasičského bálu, který se jeho osmi organizátorům zcela vymkl z rukou. nic nešlo podle plánu – komedie vzbudila plno vášnivých emocí u nejvýše postavených představitelů socialistické moci. S okamžitou platností snímek dostal nálepku „nikdy víc už nepromítat“ a měl být před zraky veřejnosti navždy uzamčen v trezoru. Nakonec se to však nestalo. Naštěstí.
Miloše Formana chtěli zavřít
Za vznikem tohoto filmu stál geniální Miloš Forman, jemuž za něj hrozilo dlouhých deset vet ve vězení. Byl obviněn ze sabotáže socialistického hospodářství. Naštěstí ho zachránili francouzští producenti, kteří film odkoupili. Forman však zažíval krušné chvíle už během natáčení, když na něj například nevybíravě křičel italský producent Carlo Ponti, protože čekal, že do soutěže krásy obsadí opravdové krásky – a místo toho soutěžily dívky podprůměrného vzhledu.
Přes den pracovali, večer se točil film
Natáčení tohoto skvělého filmu, co vyhrál v roce 2007 anketu za nejlepší Československý film všech dob, probíhalo vesměs ve večerních hodinách. Důvod byl prostý. Komparzisté dostávali plat pouhých 29 Kčs, a tak během dne museli chodit do práce – a až večer se účastnili natáčení. Ani herci to neměli jednoduché. Forman chtěl do filmu dostat co nejvíce autentičnosti, a tak nikomu nedal scénář. Vždy jen vysvětlil, o co ve scéně má jít a oni to museli improvizovat.
Zdroj: CSFD, Česká televize | foto: Filmové studio Barrandov / Jaromír Komárek