Jedna z novinek, kterou v poslední době najdete v kinech, se jmenuje Havel. Jde o životopisné drama, které zachycuje disidentské roky života dramatika a také prvního porevolučního prezidenta. Respektive odehrává se v letech 1986 až 1989 a zaměřuje se na významné okamžiky v životě budoucího prezidenta, v té době dramatika. A jako dramatik se v této době potýkal s představiteli komunistického režimu. Nejde však jen pouze o jeho život dramatika, ale podívat se můžeme také na osobní stránku zmiňovaného dramatika. Jakožto jedna z nejvýraznějších osobností české moderní historie si svůj životopisný snímek jistě zaslouží. A natočit film, který by byl co nejvíc podobný pravdě, to je rozhodně výzva.
Dramatik, disident a další
Režie a scénáře se ujal Slávek Horák, pro kterého jde o druhý celovečerní film. Tím prvním byl debut Domácí péče, který byl poměrně dost úspěšný. Námět Václava Havla je možná lehce kontroverzní, protože populace se dělí na dvě poloviny. Někteří ho adorují a vzdávají hold, jiní mu nemohou přijít na jméno a přičítají mu všelijaké věci. Film se moc nepouští do kontroverze, někdy je to možná na škodu. Takové příčky, jako film Domácí péče, už podle prvních ohlasů nedosáhne, ovšem může být dobrým a zajímavým vhledem do života dramatika a prezidenta.
Václava Havla ztvárnil Viktor Dvořák a jeho manželku Olgu si zahrála Aňa Geislerová. Diváci mohou sledova normalizačné éru, kdy se Václav Havel angažoval v disidentském hnutí jako představitel opozice vůči komunistickému režimu. A jeho žena? Ta měla nelehkou úlohu. Musela se vyrovnat s tím, že má po svém boku významného dramatika a také disidenta. Ovšem smířit se musela také s jeho milostnými zálety, které se nelíbí asi žádné ženě. Snímek Havel má potenciál být úspěšný už jen kvůli tomu, že rozebírá osobu, kterou jedni milují a druzí nemají příliš v lásce.