Seriál České televize, kde herci hrají sami sebe – další z projektů ČT, který rozdělil diváckou skupinu na dva nesmiřitelné tábory. Jedni chválí humor a satiru, druzí se za herce a za to, co na obrazovkách předvádějí, stydí. Snaží se být Česká televize kontroverzní schválně?
Když herci hrají sami sebe
Šestidílný seriál Zkáza Dejvického divadla je projekt s ojedinělým formátem. Vymyslel jej Miroslav Krobot, kterého můžete znát jako režiséra českého filmu kvarteto z roku 2017. Princip formátu je vlastně úplně jednoduchý – známí herci z Dejvického divadla hrají sami sebe v Dejvickém divadle.
Děj seriálu začíná tím, že se Dejvické divadlo dozví špatnou (téměř zničující) zprávu – nedostane grant. Jak je známo, bez peněz se divadlo dělat nedá a je teď čistě na zaměstnancích divadla, aby nějaké finanční zdroje sehnali. Nový umělecký ředitel a ostatní zaměstnanci jsou v obtížné životní situaci – jak má divadlo dál fungovat jako celek?
S krizovou situací přicházejí různá řešení. Od rozumného uskromnění se, přes klasické řešení obsahující velké množství alkoholu až po uklidňující ezoterické metody. Jak z toho Dejvické divadlo vybruslí? No – občas poníženě, občas nelegálně a občas třeba ani nevybruslí. Ubrání se Dejvické divadlo blížící se zkáze?
Herci z Dejvického divadla
Zda se dá mluvit o hereckém obsazení, když herci hrají vlastně sami sebe, těžko říct. Každopádně se můžete těšit na:
- Simonu Babčákovou
- Ivana Trojana
- Marthu Issovou
- Janu Holcovou
Můžete očekávat, že získáte na své oblíbené (nebo neoblíbené) herce nový pohled. Uvidíte jejich reální přátele a seznámíte se se skutečnými zaměstnanci divadla. Každopádně byste ale neměli seriál brát příliš vážně – je to vlastně celé postavené na legraci. Na legraci, kterou si herci dělají sami ze sebe, ze svého okolí a vlastně úplně ze všeho. Miroslav Krobot řekl: „Série má charakter pohledu pod pokličku. Velmi rádi si uděláme legraci sami ze sebe, protože to je jedna z možností, jak čelit skutečné krizi divadla, oddálit jeho zkostnatění a zamezit tvorbě z podstaty.“
Diváci jsou nadšení i pohoršení
Přestože je seriál divácky úspěšný a má mnoho pochvalných komentářů, je tu i druhá skupina – a zdá se, že přinejmenším stejné velká jako skupina první. Někteří diváci mají pocit, že se seriál udělaný pro „lidi z pražské kavárny“.
Na to, zda na seriál skutečné kouká nějaká elitní pražská skupina, statistiky neexistují. Jediné, co víme je to, co nám sdělila Karolína Blinková (mluvčí ČT). Ta řekl, že: „Zájem výrazně stoupá se vzděláním diváků a velikostí místa jejich bydliště, nadprůměrně je seriál sledován v Praze“.
Statistiky také ukazují, že na seriál kouká více mužů než žen – a jak pro ně, tak pro ženy platí, že se jedná o skupinu diváků do 60 let.
Líbí se vám nový seriál ČT nebo raději dáte přednosti jinému seriálu?