100 000 dolarů na slunci: Jean-Paul Belmondo a Lino Ventura v rolích kovbojských řidičů kamiónů

Dobrodružná komedie, od jejíhož natočení letos uplyne již šedesát let, dodnes zůstává nesmrtelnou ukázkou talentu režiséra Henriho Verneuila a herecké dvojice Lino Ventura a Jean-Paul Belmondo. Na autenticitě filmu dodává též skutečnost, že se točil v padesátistupňovém horku v marocké poušti a oba herci téměř všechny náročné scény natočili sami.

Severoafrický „western“ s francouzským nádechem

Kdesi na okraji saharské pouště vede jistý Castigliano dopravní firmu. Aby mohl tajně převézt náklad v hodnotě sto tisíc dolarů, koupil obrovský zbrusu nový návěs a najal na tuto operaci Hanse, jednoho ze svých německých krajanů. Když se to dozví Rocco, kterého ztvárňuje Jean-Paul Belmondo, kamion ukradne.

Rozzuřený Castigliano slíbí Hervému Marecovi, jednomu ze svých „statných“ zaměstnanců v podání Lino Ventury, za jeho dostižení tučnou odměnu. A tak uprostřed žhavých písků začíná odvážná honička, která proti sobě staví dva tvrdé a houževnaté muže.

Nesmrtelné herecké duo

Henri Verneuil měl v šedesátých a sedmdesátých letech v populární kinematografii jen málo konkurentů. Stačí říci, že Jean-Paula Belmonda režíroval během jeho nejúspěšnějšího období hned sedmkrát. V tomto snímku se navíc po jeho boku objevuje charismatický Lino Ventura.

Jejich alchymie je dokonalá a zapadá do spektra hned několika filmových žánrů, které se ve snímku zajímavým způsobem prolínají. 100 000 dolarů na slunci je dobrodružný film, komedie, road movie, western i gangsterka. Mimochodem v tomto filmu se Lino Ventura a Jean-Paul Belmondo setkali podruhé a naposledy. O čtyři roky dříve si oba herci zahráli společně ve filmu Clauda Sauteta Velký risk.

Nádech nostalgie

Na scénáři, který je adaptací románu Clauda Veillota, se kromě Henriho Verneuila podílel též Michel Audiard, který byl ve své době pokládán za mistra dialogů. Zapomenout bychom neměli ani na originální hudbu, pod pestrým soundtrackem je podepsán Georges Delerue.

A v neposlední řadě bez povšimnutí nemůže zůstat ani Gert Fröbe v roli Castigliana, neboť herec ve stejném roce vstoupil ho filmové historie jako Goldfinger ve stejnojmenné nové bondovce. Černobílá barva dodává filmu nostalgii a romantický nádech. I když některé scény trochu zpomalují rytmus vyprávění a jsou předvídatelné, celkově film ubíhá jedním dechem a je napínavý i zábavný.

Zdroj: imdb.com, allocine.fr, festival-lumiere.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu