Alex Gibney je neohrožený dokumentarista a zkušený moderátor, který umí podat fakta i argumenty. To skvěle dokazuje i v novém dvoudílném dokumentárním filmu s působivým názvem Zločin století. Snímek obviňuje farmaceutický průmysl a americké politické činitele za to, že jsou odpovědní za tak zvanou opioidovou epidemii. Zneužívání syntetických opiátů zabilo za posledních padesát let přibližně půl milionu lidí. Touha po penězích je ale podle tvůrců dokumentu silnější než zákony a morálka.
Když peníze vládnou světu
Když slyšíte slovní spojení „opioidová krize“ může to znít, jako by se jednalo o přírodní katastrofu s počátkem a koncem. Jak ale čtyřhodinový dokument Alexe Gibneyho zdrcujícím způsobem objasňuje, opioidová krize je víc než jen lidská tragédie, která si vyžádala půl milionu životů. Je to součást toho, čím se Amerika stala. Zločin století je tak ságou o závislosti, která by se mohla jmenovat „Co jsme udělali pro chamtivost“.
Jak se z drogy stane běžný lék na bolest
Snímek, který může zhlédnout na HBO GO, je založen na děsivých číslech a faktech a snaží se proniknout až k jádru problému. Gibney ukazuje, že opioidová krize nevznikla jen tak. Byla zinscenovaná. První polovina filmu zkoumá, jak Purdue Pharma v roce 1996 uvedla na trh OxyContin a prosazovala ho téměř jako „fast food“. Způsobem, který byl z lékařského hlediska nezodpovědný a morálně k nerozeznání od zákulisního obchodu s drogami. OxyContin nebyl prvním opiátem identickým s heroinem, který byl uveden na trh jako narkotikum pro úlevu od bolesti, ale problém byl v tom, že pilulka umožňovala postupné uvolňování drogy do krevního oběhu.
Manažeři Purdue této skutečnosti využili k předstírání, že „lék“ je tak naprosto bezpečný a jen málo náchylný ke zneužívání. Úředníci Federálního úřadu pro kontrolu léčiv následně doslova dovolili, aby Purdue napsali schválení léku za ně. Tím byla připravena půda pro to, aby byl lék předepisován nejen pacientům v pozdním stádiu rakoviny nebo těm, kteří se zotavují po operaci, ale všem, kdo trpí jakoukoli bolestí.
„Úleva od bolesti“ zní jako nevinná fráze ze staré reklamy na aspirin, ale Gibney v dokumentu zachytil, jak bylo odstranění bolesti povýšeno farmaceutickým a lékařským establishmentem na falešný americký kult zdraví. Není náhodou, že majiteli Purdue Pharma byla právě rodina Sacklerů. Víceméně to byl Arthur Sackler, kdo na počátku 60. let uvedl léky do éry reklamy díky marketingu přípravku Valium. OxyContin byl prodáván jako lék na zlepšení kvality života, a tak si získal tisíce lidí.
Snadná dostupnost pro všechny
To znamenalo změnu paradigmatu, od tohoto okamžiku jste v podstatě mohli přijít do ordinace lékaře a požádat o úlevu od bolesti. Zločin století je tak vlastně plnohodnotnou vizí toho, jak Amerika, závislá na úlevě od bolesti, přijala korupci legalizovaného protlačování drog. Dokument ukazuje vznik klinik proti bolesti, známých také jako továrny na pilulky, na Floridě, kde pracovali lékaři, kteří vydávali recepty každému, kdo přišel, přičemž možnosti léků byly doslova předloženy na „jídelním lístku“.
Příběh nekončí…
Druhá polovina snímku se soustředí na fentanyl, syntetický opiát stokrát silnější než morfin, a na to, jak jej ve formě spreje prodávala a na trh protlačila společnost Insys Therapeutics, která podplatila desítky kongresmanů, aby přepsali zákony tak, aby to umožnily. Jednou z obětí fentanylu se stal například zpěvák Prince.
Zdroj: hollywoodreporter.com, hbogo.cz