Clint Eastwood je živoucí hollywoodskou legendou. Má za sebou řadu úspěšných filmů nejen jako herec, ale rovněž jako režisér. Ostatně s přibývajícími lety dává přednost roli režiséra čím dál tím častěji. Podobně tomu je i ve filmu Život po životě. Jak už sám název naznačuje, jedním z témat snímku je smrt. S filmem je ale spojena i jedna zajímavost, ke které došlo v Japonsku.
Jednou z předloh bylo ničivé tsunami v Indickém oceánu
Smrt, kolem které se celý film točí, určitým způsobem zasáhla všechny tři hlavní postavy tohoto filmového dramatu. Jednou z těchto postav je i francouzská novinářka Marie, která o Vánocích v roce 2004 na vlastní kůži zažila hrůzné tsunami v Thajsku, které tehdy připravilo o život více než dvě stě padesát tisíc lidí. Tsunami, které kromě Thajska zasáhlo rovněž Indonésii, Srí Lanku a Indii, bylo vyvolané obrovským podmořským zemětřesením. Dodnes se jedná o jednu z nejhorších přírodních katastrof všech dob. Hodně se o tomto neštěstí mluvilo i v českých médiích, mimo jiné proto, že v té době byl na dovolené v Thajsku i zpěvák Karel Gott s rodinou.
Po dotočení filmu zasáhlo podobné tsunami Japonsko
Právě tento příběh související s tsunami se ale filmu do určité míry stal osudným. Celosvětová premiéra filmu proběhla na podzim roku 2010 na mezinárodním filmovém festivalu v kanadském Torontu. Po novém roce snímek pomalu ale jistě začínal plnit kina po celém světě. Na jaře 2011 ale svět postihla další přírodní katastrofa. Tentokrát v Japonsku. Podmořské zemětřesení nedaleko Japonska totiž opět dalo vzniknout devastujícímu tsunami. Vlna dosahovala výšky až třicet osm metrů a její důsledky byly katastrofální.
Kromě ztrát na lidských životech tragédie způsobila také poničení hned čtyř jaderných elektráren. Největší problémy představovalo poškození elektrárny Fukušima. Japonsko pak jako jednu z reakcí na vzniklé nebezpečí pozastavilo promítání snímku v kinech. Důvodem bylo právě velmi sugestivní zachycení tsunami a traumat, které toto neštěstí může způsobit.
Zdroj: bbc.com, imdb.com