Není mnoho žen, které by v britské historii měly tak významnou roli, jako Margaret Thatcherová. O nevšedním životě první ženy, která zastávala funkci britské premiérky, byl před deseti lety natočen uznávaný film s Meryl Streepovou v hlavní roli. Snímek, který obdržel mnoho mezinárodních cen, byl nazván podle slavné přezdívky, kterou Thatcherová získala pro svou nekompromisnost a rozhodnost – Železná lady.
Před vstupem do politiky se zabývala zmrzlinou
Přestože Thatcherová od mládí snila o politické kariéře, vystudovala chemii na Oxfordské univerzitě. Poté působila jako laborantka ve společnosti vyrábějící plasty a následně jako potravinová vědkyně ve společnosti J. Lyons and Co. Zde byla členkou týmu, který našel metodu, jak zvýšit množství vzduchu vstřikovaného do zmrzliny, aby ji bylo možné vyrábět s menším počtem ingrediencí a při nižších nákladech.
Prohrála první dvoje volby
Thatcherová byla jednou z prvních předsedkyň Konzervativního sdružení Oxfordské univerzity a brzy po ukončení studia si získala pozornost Konzervativní strany. Jako čtyřiadvacetiletá byla nejmladší kandidátkou, která se ve volbách v roce 1950 ucházela o křeslo v Dolní sněmovně. Thatcherová přijala heslo „Volte pravici, abyste si udrželi to, co zbylo“ a v dělnickém obvodu Dartford, který se přikláněl k opoziční Labouristické straně, ji čekal nelehký boj. Přestože prohrála, získala značnou pozornost médií. V roce 1951 ale v Dartfordu opět prohrála. Až v roce 1959 se jí konečně podařilo získat křeslo v parlamentu poté, co kandidovala v konzervativním obvodu Finchley v severním Londýně.
Během studia práv porodila dvojčata
V roce 1951 se Margaret provdala za bohatého, rozvedeného podnikatele Denise Thatchera. Následně se vzdala vědecké kariéry a začala studovat práva. V roce 1953 se manželům narodila dvojčata Mark a Carol a v následujícím roce se Thatcherová stala advokátkou se specializací na daňové právo.
„Zlodějka mléka“
Než ji sovětské noviny po jejím ostrém protikomunistickém projevu v roce 1976 překřtily na „Železnou lady“, byla Thatcherová známá pod méně lichotivou přezdívkou. V roce 1970, kdy zastávala funkci ministryně školství, ukončila program bezplatného mléka pro školní děti ve věku od 7 do 11 let. Političtí odpůrci a média ji následně označili za „zlodějku mléka“.
Nejdéle sloužící britská premiérka 20. století
Premiérkou Velké Británie byla od 4. května 1979 až do 28. listopadu 1990. Svou stranu dovedla k vítězství ve volbách v roce 1979, 1983 a 1987. Když Thatcherová v roce 1990 odstoupila z funkce předsedkyně Konzervativní strany a premiérky v důsledku vnitrostranických rozporů, měla za sebou 11 let a 209 dní ve funkci. Stala se tak nejdéle nepřetržitě sloužící britskou premiérkou od dob lorda Liverpoola. Ten stál v čele země v letech 1812-1827.
Jen o vlásek unikla pokusu o atentát
Ve tři hodiny ráno 12. října 1984 vybuchla v hotelu v Brightonu časovaná bomba, kterou tam několik týdnů předtím nastražil člen Irské republikánské armády Patrick Magee. Ve městě se v té době konala výroční konference Konzervativní strany a v hotelu byly ubytovány politické špičky v čele s premiérkou. Výbuch vážně poškodil koupelnu v apartmá Thatcherové, ale premiérka byla v tu chvíli ve vedlejším pokoji a vyvázla bez zranění. Bomba nicméně zabila pět osob včetně jednoho poslance. Přestože si ochranka Thatcherové přála, aby se okamžitě vrátila do Londýna, ona trvala na tom, že svůj projev přednese podle plánu jen několik hodin po bombovém útoku.
Den Margaret Thatcherové
V dubnu 1982 Argentina napadla Falklandy, řídce osídlenou britskou kolonii v jižním Atlantiku, na kterou si činily nárok obě země. Jako odpověď zahájila Thatcherová diplomatický i vojenský útok. O dva měsíce později válka o Falklandy skončila, argentinské jednotky se vzdaly. O té doby se každý rok 10. ledna na Falklandských ostrovech slaví Den Margaret Thatcherové. Ten připomíná výročí její triumfální návštěvy v roce 1983.
Zdroj: history.com, imdb.com