Snímek režiséra Rona Howarda Výkupné z roku 1996 sice na první pohled vypadá jako obyčejný thriller, ale v porovnání s podobnými filmy o únosech je v mnohém kvalitnější a propracovanější. Mel Gibson v něm ztvárňuje majitele letecké společnosti, kterému unesou dítě, a on se snaží únosce přelstít riskantním plánem, který může, ale též nemusí vyjít.
Předvídatelná zápletka
Mel Gibson hraje bývalého pilota stíhačky Toma Mullena, který vybudoval vlastní leteckou společnost a nyní je vyšetřován kvůli uplácení odborových funkcionářů. Když Tom a jeho manželka Kate, kterou ztvárnila Rene Russo, účastní vědeckého veletrhu, je unesen jejich syn Sean. Mimochodem Výkupné není prvním filmem, ve kterém se Mel Gibson a Rene Russo sešli, o čtyři roky dříve společně natočili Smrtonosnou past 3.
Záporná role pro poručíka Dana
Krátce po zmizení Seana únosci rodinu kontaktují a požadují vysoké výkupné. Film příliš netají identitu únosců, musíme vědět, o koho jde, abychom dokázali ocenit hru na kočku a myš, která se následně odehrává. Gang řídí Jimmy Shaker, zkorumpovaný policejní detektiv, a jeho součástí je i jeho přítelkyně, která kdysi pro Toma pracovala a zná jeho slabost pro rodinu. Postavu Jimmyho Shakera měl původně hrát Alec Baldwin. Ten ale roli odmítl poté, co si přečetl scénář a zjistil, že by měl v roli ohrožovat život dítěte. Roli tak nakonec ztvárnil americký herec Gary Sinese, kterého čeští diváci znají především jako poručíka Dana ve filmu Forrest Gump.
Těžko představitelný nápad
Tom a Kate se obrátí na FBI, jejíž expert jim poradí, aby výkupné zaplatili. Předání peněz ale přeruší vrtulník FBI a Tom se navíc přesvědčí, že únosci nemají v plánu vrátit jeho syna živého. V tu chvíli vymyslí svůj odvážný plán, kterým vyděsí svou ženu a rozhořčí FBI. Prostřednictvím televize celému národu oznámí, že peníze nedá únoscům, ale tomu, kdo mu je pomůže dopadnout. Tímto chytrým nápadem vlastně postaví jednotlivé únosce proti sobě navzájem. Závěrečná konfrontace mezi Tomem a Jimmym je hrou nervů, i když měla potenciál být ještě chytřejší a napínavější, než je. Režisér Ron Howard měl dobrou představu, jak s látkou naložit, nicméně určité problémy s načasováním a logikou scéně trochu uškodily.
Zdroj: nytimes.com, csfd.cz