Působivý snímek scénáristy a režiséra Franka Darabonta patří i po více než dvaceti pěti letech od svého vzniku k stále oblíbeným a oceňovaným filmům. V době jeho vzniku tomu tak ale nebylo. Vykoupení z věznice Shawshank mělo totiž premiéru v roce 1994, tedy v roce, kdy debutovaly i další nesmrtelné snímky jako Forrest Gump či Pulp Fiction. Diváci tak jeho kouzlo a kvalitu objevili až časem.
Premiéra pro Morgana Freemana
Freeman hraje Reda, černošského vězně, se kterým se Andy spřátelí, a zároveň je i vypravěčem filmu. V dnešní době jsme zvyklí, že Freemanův zvučný hlas nás provází celým filmem či dokumentem. Ve skutečnosti byl právě film Vykoupení z věznice Shawshank, kde si tuto roli vyzkoušel poprvé. Mimochodem Freemanovo obsazení do role Reda šlo mírně proti tomu, jak byla postava napsána v románu. V knize je Red bílý Ir. Ve filmu je i jeden vtip, který na knihu odkazuje. Andy se ptá Reda, proč se jmenuje Red, a ten mu na to odpoví: „Možná proto, že jsem Ir.“
Kameramana sehnal Andy
Na úspěchu filmu má velký podíl jeho specifický „vzhled“, za který snímek vděčí kameramanovi Rogeru Deakinsovi. Ten je mimochodem považován za jednoho z nejlepších ve své profesi, byl nominován na 15 Oscarů a dvakrát sošku získal. Deakins je dlouholetým spolupracovníkem bratrů Coenových, díky čemuž se s ním seznámil i Tim Robbins. Když Robbins přijal roli Andyho, doporučil režisérovi Darabontovi právě Deakinsejako kamaramana.
Slavný strom už bohužel nestojí
Ve filmu Andy zanechá Redovi pod dubem vzkaz, který ho nasměruje na jejich shledání v Mexiku. Strom se stal brzy známým jako „Strom z věznice Shawshank“ a během několika let se stal tak trochu turistickou atrakcí. V roce 2011 do stromu udeřil blesk. Strom sice zůstal stát, ale byl vážně poškozen a v roce 2016 pak silný vítr dokončil dílo zkázy. O rok později strom pokáceli a dřevo použili k výrobě pamětních předmětů, které s filmem souvisely.
Stephen King a Frank Darabont
Snímek byl natočen na motivy povídky Stephena Kinga Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, která se poprvé objevila ve sbírce Čtyři roční doby z roku 1982. Frank Darabont se se Stephenem Kingem poprvé setkal v roce 1983. Chtěl adaptovat Kingovu povídku Žena v pokoji a King mu prodal práva na povídku za pouhý jeden dolar. To byla běžná věc, kterou King s povídkami dělal, aby pomohl novým nezkušeným režisérům zviditelnit se. Práva na filmovou adaptaci Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank získal Darabont už v roce 1987 za 5000 dolarů. Teprve v roce 1992 se ale pustil do psaní scénáře. Darabont později natočil další dva slavné filmy podle Kingových knih, Zelenou míli a Mlhu.
Ačkoli se film odehrává v Maine, nenatáčel se tam
V podstatě každý příběh Stephena Kinga se odehrává ve státě Maine a ani Vykoupení z věznice Shawshank není výjimkou. Ve skutečnosti se ale většina filmu natáčela v Mansfieldu ve státě Ohio, přičemž pro věznici byla využita státní polepšovna v tomto městě.
Zdroj: imdb.com, yardbarker.com