Vrchní, prchni je oblíbeným filmem již 40 let

Tento film z roku 1980 se snad nikdy neokouká. V hlavní roli se zde představil Josef Abrhám, který měl finanční potíže a nedokázal náležitě uživit svoji rodinu. Proto se rozhodl stát falešným číšníkem a tajně kasíroval v restauracích hosty. I žena Dalibora Vrány, v podání Libušky Šafránkové, se divila, jak najednou rodina přišla k penězům. Proto ji namlouval, že hraje na housle. Každá lež ale vyjde najevo, a nakonec falešného vrchního zavřou do vězení, kde se skutečně naučí hrát na housle.

Paní Vránová nebyla jediná, kterou si Libuška Šafránková zahrála

Ve filmu Vrchní, prchni, si Libuše Šafránková zahrála manželku Dalibora Vrány. Nebyla to však jediná role s tímto jménem. Ve filmu Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze měla stejné jméno, Zuzana Vránová. Ve Vrchní, prchni, stála po boku Josefa Abrháma, a po jeho boku stojí i dodnes. Je jeho skutečnou a dlouholetou manželkou.

Příběh falešného vrchního se skutečně odehrál, ale ne u nás.

Falešný vrchní řádil i ve skutečných restauracích. Nebylo to ale v Čechách, ale v Anglii. Tamní vrchní si příliš velkou sumu nevydělal a skončil nakonec také ve vězení a to na 3 roky nepodmíněně. Konec filmu, kdy na obrazovce běží závěr příběhu, je smyšlený a žádný falešný vrchní se ve vězení na housle hrát nenaučil.

Scéna, která se ve filmu neměla objevit

Pamatujete si na scénu, kdy soused, v podání Zdeňka Svěráka, vede vymyšleného Ing. Králíka ukázat jeho ženě? Tato scéna nebyla vůbec ve scénáři. Tvůrci filmu neměli moc variant a přemýšleli, zda scénu s fackou odebrat, nebo přetočit. Druhá varianta nepřicházela v úvahu, protože měli málo filmového materiálu. Hercům se scéna s fackou líbila natolik, že ve filmu zůstala, naštěstí.

Natáčelo se na mnoha místech

Jistě jste všichni poznali, že některé, zejména závěrečné, scény, se natáčejí v Karlových Varech. Nicméně ve filmu se objevuje poměrně hodně míst v samotné Praze. Pan Dalibor bydlel se svojí ženou a dítětem ve Vozové ulici na Žižkově. Zajímavostí je, že knihkupectví, kde byl Dalibor Vrána vedoucím, fungovalo až do úctyhodného roku 2016. Poté již bohužel vypršela nájemní smlouva. Dalším známým místem, kde natáčení proběhlo, je Špindlerův Mlýn.

Zranění během natáčení se objevilo i ve filmu

Možná jste si všimli, že Zdeněk Svěrák, který ztvárňuje souseda Pařízka pana Vrány, má v jednom ze záběrů náplast na hlavě. Zranění vzniklo zajímavým způsobem. Pan Svěrák pozapomněl, že zrovna natáčí film a šel si zahrát hokej se svým kolegou, panem Smoljakem, kde se zranil.

Poslední zajímavostí, nad kterou se dnes již nikdo nepozastaví, je to, že za názvem filmu Vrchní, prchni, se nepíše vykřičník, a to i přesto, že ho najdete prakticky všude. Podle filmového archivu do názvu ale vykřičník skutečně nepatří.

Zdroje: Česká televize, CSFD, Filmové studio Barrandov

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu