Jeden z nejslavnějších románů anglické spisovatelky Agathy Christie, ve kterém detektiv Hercule Poirot musí použít své mozkové buňky k vyřešení vraždy, ke které došlo na palubě známého vlaku. Nejslavnější filmové zpracování pochází z roku 1974, ale o více než čtyřicet let později v roce 2017 natočil Kenneth Branagh novou verzi, ve které se v různých rolích představila řada hvězd, například Johnny Depp, Michelle Pfeiffer či Penélope Cruz.
Spisovatelka se inspirovala vlastními zážitky
V roce 1931 cestovala Agatha Christie Orient expresem ze Středního východu zpět do Anglie. Během cesty si všimla velké rozmanitosti národností svých spolucestujících a někteří z nich se stali předobrazem postav slavné detektivky. Při jiné cestě spisovatelka zažila velké zpoždění vlaku způsobené povodněmi, které zničily koleje, a ve skutečnosti se stal i případ, kdy Orient express uvízl ve sněhové závěji, ačkoli Christie tuto situaci na vlastní kůži nezažila.
Název knihy byl v Americe změněn
Když román poprvé vyšel ve Spojených státech, byl přejmenován na Murder in the Calais Coach neboli Vražda v calaiském vagonu. Stalo se tak proto, aby kniha nebyla zaměňována s románem spisovatele Grahama Greena Orient Express. Takto totiž američtí nakladatelé změnili původní britský název Grahamovy knihy Stamboul Train, česky Vlak do Istanbulu. Domnívali se, že název Orient Express přitáhne více diváků, netušili ale, že o rok později vyjde kniha, která tento název bude skutečně obsahovat.
Christie se o Vraždě v Orient expresu zmiňuje i v dalších knihách
Dalo by se skoro říci, že spisovatelka si sama dělala tomuto románu reklamu. Poirot nepřímo prozradí rozuzlení příběhu v románu Karty na stole, když mladé ženě ukáže vražednou zbraň z tohoto zločinu. Rovněž na konci knihy Vražda v Mezopotámii vypravěč prozradí, že se Poirot připletl k vraždě ve slavném vlaku, a postava v románu Schůzka se smrtí také zná některá tajemství tohoto zločinu.
Filmová verze z roku 1974 měla obrovský úspěch
Snímek Vražda v Orient expresu režiséra Sidneyho Lumeta byla dlouhá léta nejvýdělečnějším britským filmem. Byl nominován na mnoho cen a několik jich i získal, například Albert Finney byl za roli Poirota nominován na Oscara a Ingrid Bergmanová si za roli Grety Ohlssenové svou třetí sošku skutečně odnesla.
Příběh existuje i jako počítačová hra
V roce 2006 vyšla Vražda v Orient expresu jako počítačová hra. Herec David Suchet pro ni dokonce namluvil postavu Poirota. Hráč ovládá postavu zaměstnankyně vlaku Antoinette Marceauové, která slouží jako Poirotova asistentka, když je zraněn při vlakové nehodě. Detektiv je ve hře navržen jako poskytovatel nápověd. Konec hry je ale mírně pozměněn.
Některým hercům bylo při natáčení filmu nevolno
Když Kenneth Branagh natáčel v roce 2017 svůj snímek, zavěsil za okna vlakových souprav velké obrazovky s animacemi pohybující se krajiny. Efekt byl tak realistický, že několik herců a členů štábu trpělo během natáčení silnou kinetózou.
Zdroj: agathachristie.com, imdb.com