Všichni někdy máme „špatný den“, kdy se nám nic nedaří, zdá se nám, že celý svět je proti nám, uvízneme v dopravní zácpě. Naštěstí všichni nereagujeme tak, jako postava Michaela Douglase ve filmu Volný pád. Na první pohled obyčejný muž vystoupí z auta a vydává se pešky domů. Cestou ale „odstraňuje“ vše, co by mu ve splnění jeho cíle mohlo zabránit. Jako příběh bělocha středního věku, který se vydá na násilné řádění do města, byl snímek ve své době považován za velmi provokativní.
Odmítnutý scénář
Scénář napsal Ebbe Roe Smith, který se výrazněji uplatnil spíše jako herec. Při pokusu prodat scénář Volného pádu byl Smith zpočátku odmítnut všemi velkými hollywoodskými studii. Naštěstí se ale ke scénáři dostal Michael Douglas, kterému se nápad zalíbil a chtěl film natočit. To, že se k projektu připojila hvězda tak zvučného jména, pomohlo filmařům získat pozornost i vyšší rozpočet.
Boj o hlavní roli
I když herec byl tím, kdo natočení snímku vlastně inicioval, hlavní roli neměl zpočátku jistou. Než podepsal smlouvu na roli Williama Fostera, uvažovalo se o mnoha dalších hvězdných jménech. Byli mezi nimi Robert De Niro, Al Pacino, Mel Gibson, Robin Williams, Harrison Ford či Jack Nicholson.
A nejen to, rovněž do vedlejší role Prendergasta bylo před obsazením Roberta Duvalla zvažováno několik slavných starších hvězd, včetně Paula Newmana, Jacka Lemmona či Gena Hackmana.
Simpsonovi filmu věnovali celou epizodu
V 90. letech neexistoval jistější způsob, jak dokázat, že jste „zapůsobili“, než být zmíněn v seriálu Simpsonovi. Volnému pádu se této pocty dostalo v epizodě s názvem Homerův nepřítel z roku 1997, kde se objevila postava jménem Grimes, která se nápadně podobala Williamu Fosterovi v podání Michaela Douglase. Šlo o nového zaměstnance jaderné elektrárny, který se postupně zblázní z toho, že musí pracovat s neschopným Homerem.
Ikonický sestřih
Se svými brýlemi a „čtvercovým“ účesem byl Michael Douglas jako William Foster téměř k nepoznání. Na tomto vzhledu se údajně dohodli režisér filmu Joel Schumacher a kadeřnice Lynda Gurasich. Postava má svým způsobem vojenský sestřih z padesátých let, díky čemuž záměrně vypadá jako z jiné doby.
Velká část filmu je o tom, že Foster je rozzlobený na způsoby moderního světa. Od nadsazených cen v obchodech a stavby silnic, které existují jen kvůli rozpočtu, až po plastické chirurgy, kteří si mohou dovolit obrovská sídla s bazény. Střih pomáhá vykreslit Fostera jako člověka se zásadami z padesátých let, který se ocitl ve světě, který ho odcizuje a rozčiluje.
Sekretářka i matka
Herečka Lois Smithová se ve filmu Volný pád objevuje jako matka Williama Fostera. Smithová ale nehrála po boku Michaela Douglase poprvé. V roce 1987 ztvárnila jeho sekretářku ve filmu Osudová přitažlivost. Ve skutečnosti byla Smithová na roli Douglasovy matky poněkud mladá, je jen o 14 let starší než on.
Sestra Michelle Pfeifferové
Pokud vám při sledování filmu připadá pokladní Sheila ve Whammy Burgeru povědomá, může to být proto, že je mladší sestrou velmi slavné hollywoodské herečky. Sheilu totiž hrála Dedee Pfeiffer, mladší sestra Michelle Pfeiffer, po jejímž boku se objevila například ve filmu Intimní detaily z roku 1996.
Podobnost s videoklipem R.E.M.
Volný pád měl premiéru v únoru 1993, dva měsíce před vydáním videoklipu k singlu Everybody Hurts skupiny R.E.M. Videoklip k písni je proslulý zablokovanou dálnicí, na níž frustrovaní řidiči opouštějí svá auta, ne nepodobně jako v úvodu filmu Volný pád.
Vzhledem k této zjevné podobnosti s hojně diskutovaným filmem měli mnozí dojem, že R.E.M. tím snímku vzdávají svůj hold. Ve skutečnosti byl ale videoklip natočen ještě před premiérou Volného pádu.
Zdá se, že šlo o pouhou náhodu. I když film i videoklip se svým způsobem oba mohly inspirovat filmovou klasikou Federica Felliniho Osm a půl, která rovněž začíná dopravní zácpou.
Řada odkazů na píseň London Bridge is Falling Down
Název Volný pád, v angličtině Falling Down, naznačuje osobní pád hlavního hrdiny. Ve filmu několikrát zazní píseň London Bridge is Falling Down, z níž může být název odvozen. Slyšíme Prendergasta v podání Roberta Duvalla, jak píseň zpívá při telefonátu se svou ženou, a zazní také během závěrečných titulků.
Prendergast se také zmiňuje o plánech odejít na odpočinek do Lake Havasu City v Arizoně, kde se nachází starý London Bridge, který tam byl převezen v roce 1971. Dále, když je Prendergastovi při odchodu do důchodu předáván dort, je na dortu poleva s mostem.
Nepřehledná filmová geografie
Diváci, kteří znali Los Angeles, rychle upozornili na problémy s geografií filmu. William Foster údajně jde pěšky z Venice do Lincoln Heights, což je procházka dlouhá asi 15 mil, kterou by bylo možné urazit za dobu, která je ve filmu ukázána.
Po cestě ale dojde do Beverly Hills, které není na trase, což by mu cestu prodloužilo asi o 10 mil. Když byl režisér Joel Schumacher konfrontován s těmito zeměpisnými nesrovnalostmi, rázně odvětil, že film není dokument.
Hudební pocta filmu
Ačkoli podobnost mezi filmem a videoklipem Everybody Hurts skupiny R.E.M. mohla být náhodná, jiná rocková kapela vzdala Volnému pádu zcela záměrnou poctu. Walk, singl skupiny Foo Fighters z roku 2011, se může pochlubit videoklipem, který přímo napodobuje film.
Frontman Dave Grohl v něm nahrazuje Michaela Douglase, opouští auto, vydává se na cestu pěšky a dostává se do násilných potyček. Je to jakási láskyplná pocta snímku, která se odehrává v mnohem jemnějším a komediálnějším duchu než samotný film.
Zdroj: imdb.com, geeksoup.co.uk