Víte, že český básník Karel Hynek Mácha neputoval po českých hradech, ale po českých pivovarech? Užijte si nový TV dokument Pivní putování s Matějem Ruppertem!

Přidat na Seznam.cz

Pivo v českých dějinách vždycky hrálo roli nenápadného, ale důležitého hybatele. Tohle a samozřejmě mnohem více se dozvíte v novém televizním dokumentu o tomto lahodném moku. Pořadem navíc bude provázet hudebník Matěj Ruppert, který je sám velkým milovníkem piva.


Víte, že…

Česká republika je ve spotřebě piva první na světě. Ročně se u nás vypije 143 litrů piva na osobu. A víte, odkud vzniklo označení, že pivo je tekutý chléb? Ve středověké Evropě podstupovali někteří mniši v klášterech pivní půst, během něhož celých čtyřicet dní nekonzumovali nic jiného než pivo. A proto se zaužívalo, že pivo je tekutý chléb. V Rusku dokonce až do roku 2013 nebylo pivo považováno za alkoholický nápoj. V novém českém dokumentárním seriálu se o pivu dozvíte mnoho zajímavostí, ale nebojte se, alkoholiky se z vás nebudou snažit udělat.

 

Matěj Ruppert v roli průvodce

Natáčení dvanáctidílného dokumentárního seriálu trvalo zhruba tři roky. Na délce natáčení se výrazně podepsala klíšťová encefalitida, která vyřadila z provozu moderátora a průvodce dokumentem Matěje Rupperta. Matěj se před kameru zase toužil vrátit a dokument dokončit. A to se podařilo. Orosené půllitry zvedal zase se vznešenými slovy „vejdi a neuškoď“. Pro diváky je přichystán i pohled do zákulisí výroby pořadu. Technologické stránky tvorby dokumentu se ujal sám zpěvák Matěj Ruppert a proč zrovna on? Protože režisér k sobě chtěl dva protiklady.

Na co můžete těšit

Autorem scénáře je lékař a vysokoškolský profesor Zdeněk Susa, který se o historii piva už dlouho zajímá. V roce 2007 dokonce na vlastní náklady vydal knihu – Velká česká pivní kniha, která zaznamenala obrovský úspěch. A pak se mu ozvali filmaři. Režisér dokumentu Petr Krejčí si pana doktora Susa vybral proto, že vypadá jako ctihodný muž a mluví jako kniha. Velká část toho, co říká, jsou jeho zajímavé a vtipné konstrukce.

Aby divák pochopil, kdy jde o nadsázku, jsou v seriálu vidět i animované pasáže. K panu doktorovi chtěl mít režisér v dokumentu protiklad. A Matěj Ruppert byl ideální kandidát. Zdeněk Susa je velký, pečlivý a pomalý. No a Matěj je jeho pravým opakem, přesto jim to spolu báječně šlo. Každý díl dokumentu představuje jednotlivé pivovary konkrétní oblasti Česka.

Jak to nesourodé dvojici spolu šlo a jak to u nás s pivem vlastně bylo a je se můžete podívat každý čtvrtek od 21:30 na ČT2.

Autor: Vlastimil V.

#kvíz 1 / 1 | Jak se jmenovala kniha, která se stala inspirací pro tento dokument?

Jak se jmenovala kniha, která se stala inspirací pro tento dokument?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.