Vesničko má středisková: Film, kvůli kterému Rudolf Hrušínský usedl po třiceti letech za volant

„Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore?“ „Ze sedmýho? Z jinýho nepiju.“ „A celej se votočit můžeš?“ „Pane Pávek, já nechci k Turkovi!“ „Ve městě nevěru utajíš, Václave, ale tady ne.“ To jsou jen některé legendární hlášky, které se divákům vybaví při vzpomínce na snímek Vesničko má středisková.

Inspirace v reálném životě

V komedii, která jedinečným způsobem zachycuje tak zvanou střediskovou obec v polovině osmdesátých let minulého století, se rozehrává hned několik příběhů najednou. Všechny jsou přitom protkané inteligentním humorem Zdeňka Svěráka, který je autorem scénáře, a skvěle natočeny díky režiséru Jiřímu Menzelovi a hercům v hlavních i vedlejších rolích. Jak Zdeněk Svěrák několikrát prozradil, mnoho těchto dnes již legendárních příběhů a situací z filmu má přitom reálný základ. Ani jména postav často nevymýšlel, ale inspiroval se lidmi, které znal například z divadla.

Řidič náklaďáčku pan Pávek a jeho mentálně zaostalý závozník Otík jsou tak inspirováni řidičem Karlem Rozkošným z JZD Čechtice a jeho málomluvným závozníkem. Na Pelhřimovsku rovněž existoval doktor Robert Moudr, který byl proslulý tím, že stále boural. Stejně jako doktor Skružný v podání Rudolfa Hrušínského.

Tři Rudolfové

Mimochodem pro něj byla role do jisté míry opravdovou výzvou. V osobním životě totiž velmi nerad řídil, všude ho tak většinou vozila jeho manželka. Kvůli roli doktora Skružného za volant usedl téměř po třiceti letech. Zároveň je Vesnička má středisková jediným filmem, ve kterém se společně před kamerou sešel Rudolf Hrušínský se svým synem Rudolfem Hrušínským mladším a vnukem Rudolfem Hrušínským nejmladším. Pro něj to navíc byla vůbec první filmová role.

Otík Rákosník uspěl i v Hollywoodu

I když Vesničku mou střediskovou většina diváků považuje za typicky český film, který ukazuje naši mentalitu i humor, snímek se setkal s překvapivě velkým úspěchem i v zahraničí. Byl dokonce nominovaný na Oscara. János Bán později pronesl, že je ve Spojených státech při premiéře filmu společně s Mariánem Labudou označovaly za Laurela a Hardyho východní Evropy. Mimochodem při natáčení měl János Bán zubní protézu. Tu si vymyslel sám, důvodem nebyl ani tak vzhled, ale to, že jejím prostřednictvím chtěl zakrýt svůj maďarský přízvuk. O tři roky později si János Bán zahrál ve filmu Rudé horko po boku Arnolda Schwarzeneggera.

Zdroj: csfd.cz, novinky.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu