James Cameron patří mezi nejznámější a nejúspěšnější světové režiséry a scénáristy. Koncem devadesátých let se celý svět zamiloval do jeho Titaniku, který se stal nejvýdělečnějším snímkem všech dob. Překvapivě se ale krátce poté na mnoho let filmově odmlčel a začal se věnovat podmořským expedicím. Našli se proto i tací, kteří předpokládali, že už se do „světa Hollywoodu“ nevrátí. V roce 2009 ale James Cameron všem vyrazil dech Avatarem, ambiciózním akčním sci-fi thrillerem plným speciálních efektů.
Scénář byl, chyběla ale moderní technologie
Jamesi Cameronovi trvalo velmi dlouho, než svou vizi Avatara převedl na filmové plátno. První představy o možné podobě filmu údajně vznikly už v 70. letech. Poté téměř dvě další desetiletí formoval myšlenky a konečně v roce 1994 napsal scénář. S natočením snímku ale čekal dalších patnáct let, během kterých scénář stále přepracovával a upravoval. Hlavním důvodem ale bylo to, že chtěl počkat, až technologie ještě o něco pokročí a umožní příběh natočit podle jeho představ.
Glum jako důkaz, že přišel správný čas
Když vyla uvedena filmová trilogie Pán prstenů Petera Jacksona, byl to fenomenální okamžik. Velkolepost epických fantasy románů J. R. R. Tolkiena byla realizována s neuvěřitelnou vizuální a příběhovou nádherou, která ohromovala svými detaily. Za jeden z nejlepších důkazů je považováno vytvoření Gluma, kterého prostřednictvím motion capture mistrovsky ztvárnil Andy Serkis. Jeho vynikající výkon v kombinaci s úžasnými speciálními efekty byly pro počítačovou animaci neuvěřitelným krokem vpřed. Tak to cítil i James Cameron. V jednom z rozhovorů uvedl, že právě pohled na Gluma na filmovém plátně ho přesvědčil, že Avatar je možný.
Všechno začalo ve snu
O souvislosti mezi sny a filmem toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Podvědomí dokáže vytvářet zvláštní a záhadné obrazy, které následně inspirují nejen malíře, ale také filmaře. I v případě snímku Avatar hrál sen významnou roli. Režisérově matce se totiž zdál sen o velké modré ženě. Tento sen pak Cameron použil jako inspiraci pro vzhled Na´vi, mimozemské humanoidní rasy, která obývá měsíc Pandora.
Ochrana přírody i vlastní jazyk
Tito lidem podobní modří domorodci žijí v silné harmonii s přírodou a mají samozřejmě i svůj jazyk. Cameron se přitom rozhodl vytvořit pro tento vzdálený druh jazyk zcela nový. S žádostí o jeho vytvoření oslovil lingvistu Paula Frommera, který s jeho tvorbou začal již v roce 2005 a nakonec vytvořil v tomto jazyce přibližně tisíc slov.
Avatar je v jádru příběhem o environmentalismu a důležitosti ochrany naší planety před zhoubnými silami chamtivosti a kapitalismu. Ať už považujete film v předávání tohoto poselství za účinný nebo ne, nelze popřít, že James Cameron sám je velkým zastáncem ochrany přírody. Kromě toho je rovněž veganem a při natáčení tak celému štábu a hercům poskytoval pouze jídlo rostlinného původu.
Zdroj: whatculture.com, james-camerons-avatar.fandom.com