20. července 1944 se německý plukovník Claus von Stauffenberg pokusil změnit dějiny tím, že umístil kufřík s výbušninami v blízkosti Adolfa Hitlera v jeho vojenském štábu známém jako Vlčí doupě. Bomba ale Hitlera pouze lehce zranila.
Inspirace během dovolené
Autor scénáře Christopher McQuarrie našel inspiraci pro Valkýru během své dovolené v Berlíně v roce 2002. Během prohlídky muzea v Bendlerblocku, bývalém velitelství německého odboje, ho zaujal památník postavený Clausi von Stauffenbergovi a jeho pomocníkům.
Skutečné osoby v pozadí filmu
Na filmu se podílel i Hitlerův přeživší osobní strážce Rochus Misch, byl údajně klíčovým poradcem při natáčení některých scén. Ve filmu hraje též skutečný vnuk Clause von Stauffenberga, představuje pobočníka generálmajora Treschowa.
Tom Cruise byl pro roli dokonalý, ale…
Tvůrci filmu od počátku toužili po tom, získat pro hlavní roli Toma Cruise. Důvodem byla jeho neuvěřitelná podobnost se skutečným Clausem von Stauffenbergem. Problémem byla Cruisova výška, Stauffenberg byl ve skutečnosti o přibližně dvacet centimetrů vyšší, a také jeho němčina. S výslovností německých replik Cruisovi následně pomáhal přítel režiséra Valkýry Bryana Singera, německý režisér Henckel von Donnersmarck.
Úvodní záběry se natáčely až jako poslední
Úvodní sekvence filmu odehrávající se v Africe byla ve skutečnosti natočena jako poslední. Scéna byla přidána až po dokončení hlavních záběrů, protože tvůrci filmu chtěli dát Stauffenbergovy motivy do souvislostí a nechtěli, aby si diváci mysleli, že pomáhal iniciovat převrat kvůli zraněním, která utrpěl během války. Singer pro tuto scénu hledal lokace v Jordánsku a Španělsku, ale nakonec se natáčela v Mohavské poušti v Kalifornii.
Problémy kvůli Cruisově víře
Německá vláda původně zakázala produkci filmu natáčet v Berlíně kvůli vazbám Toma Cruise na scientologii. V Německu je totiž scientologie pokládána za nebezpečnou sektu. Nakonec ale štáb povolení k natáčení získal.
Nahlédnutí do tajných spisů
Konferenční místnost, kde vybuchne bomba, byla postavena podle přesných specifikací, včetně toho, kdo a v jaké pozici se v ní nacházel. Produkce získala možnost nahlédnout do podrobných vyšetřovacích spisů gestapa, které se incidentem zabývaly.
Hitlera vystřihli
Filmaři původně natočili scénu, která ukazovala Hitlera, jak se vypotácí z trosek konferenční místnosti Vlčího doupěte, aby diváci věděli, že pokus o atentát byl neúspěšný. Později ji ale zavrhli ve prospěch dramatické ironie, že se neví, zda je Hitler mrtvý.
Zdroj: mentalfloss.com