V odborné péči: Oblíbený seriál se po letech vrátil v nové a v mnohém aktuální podobě

Po více než deseti letech se tvůrci oblíbeného seriálu rozhodli vrátit se čtvrtou řadou populárního seriálu, který známe i z české verze s Karlem Rodenem v hlavní roli. Děj se tentokrát odehrává v pandemií zmítaném Los Angeles a my se účastníme série terapeutických sezení, která vede sympatická a cenou Emmy oceněná herečka Uzo Aduba v roli psychoterapeutky Brooke Taylorové. Ta má ale problémy s nastavením hranic se svými pacienty. Neustále se jí totiž stává, že se jim svěřuje s informacemi o svém vlastním osobním životě.

Změna v křesle psychoterapeuta

V prvních třech řadách seriálu V odborné péči se v roli psychologa Paula Westona objevil irský herec Gabriel Byrne. I čtvrtá řada přejala jejich formát, ale došlo k zásadní změně v postavě psychoterapeuta. Tato změna se dá spojovat s mnoha různými důvody, od dlouhé pauzy mezi třetí a čtvrtou řadou seriálu až po politicko-společenský podtext. Pokud jde o trojici pacientů doktorky Taylorové, jsou zajímavou ukázkou různých obav a problémů, které souvisí s naším současným životem i globální situací. Jsou rozdílní věkem, barvou pleti i svým společenským postavením, ale zároveň mají mnoho společného.

Posun od psychoterapie k telenovele

Doktorka Taylorová je pečující, bystrá profesionálka, ale zároveň také sama zranitelná žena, kterou trápí nejen problém spojený s její minulostí, ale také to, že právě přišla o svého otce. Tím, že ale terapeut odmítá dodržovat hranici, která je terapeutické praxi vlastní, tedy vědomě nezapojovat do sezení svůj osobní život, se bohužel ze seriálu stala tak trochu telenovela o psychologovi, který se potýká s různými problémy.

Seriál se nevyhýbá palčivým problémům současnosti

Při sledování seriálu na druhou stranu nelze přehlédnout, jak důležitou roli má terapie v moderní západní společnosti. A to nejen jako léčebná metoda, ale i jako způsob, jak se vztahovat k sobě navzájem. Seriál se dotýká i tak aktuálních a ožehavých témat, jako jsou vliv pandemie na psychiku člověka či nejrůznější sociální a kulturní konflikty, které moderní společností zmítají.

Zdroj: hbgo.cz, vanityfair.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu