USS Indianapolis: Boj o přežití aneb snímek inspirovaný jednou hrůznou událostí během druhé světové války

Těžký křižník amerického námořnictva USS Indianapolis se do historie zapsal dvěma událostmi. V roce 1945 převezl atomovou bombu Little Boy, která byla následně svržena na Hirošimu, na cestě zpátky, byl ale potopen ponorkou japonského císařského námořnictva. Loď se potopila za pouhých dvanáct minut. Z 1 196 mužů na palubě jich téměř 300 šlo ke dnu ihned společně s lodí. Zbytek posádky zůstal na volném moři, kde trpěli téměř pět dní, než byli zachráněni.

Přežila jen čtvrtina posádky

I když potopení lodi přežilo přibližně 880 mužů, záchrany se jich dočkalo jen 321. Čtyři z nich zemřeli krátce po záchraně, což znamená, že nakonec přežilo pouze 317 mužů. Důvodů, proč přežilo tak malé množství námořníků bylo mnoho, dehydratace, vyčerpání, otrava slanou vodou, útoky žraloků i delirium. Mimochodem potopení lodi USS Indianapolis mělo za následek nejvíce zaznamenaných útoků žraloků na lidi v historii.

Čekání na záchranu

Jelikož se jednalo o utajovanou vojenskou operaci, křižník zprvu nikdo nepostrádal. Poručík R. Adrian Marks nakonec neuposlechl rozkaz pouze „podat zprávu o situaci“, a když viděl katastrofu pod sebou, přistál se svým hydroplánem na moři. Jakmile bylo jeho letadlo uvnitř plné, byli další přeživší přivázáni ke křídlům padákovými šňůrami. Marks a jeho tým zachránili sedmnáct procent z celkového počtu přeživších, zároveň přivolali další pomoc. Později odtajněné záznamy ukázaly, že tři stanice přijaly nouzové signály z USS Indianapolis, žádná však na volání nereagovala. Jeden velitel byl opilý, druhý nařídil svým mužům, aby ho nerušili, zatímco třetí si myslel, že jde o japonskou past. Vrak lodi byl v hloubce pěti a půl kilometrů objeven až v roce 2017.

Kapitán obětním beránkem

Kapitán lodi Charles B. McVay byl později postaven před válečný soud a odsouzen za „ohrožení lodi tím, že nekličkoval“. I když velitel japonské ponorky vypověděl, že kličkování by na útoku nic nezměnilo. Přestože v bojích druhé světové války bylo ztraceno více než tři sta padesát námořních lodí, kapitán McVay byl jediným kapitánem, který byl postaven před válečný soud. Rozsudek ukončil jeho slibnou námořní kariéru.

V říjnu 2000 prezident Clinton společně s Kongresem navrhl udělit kapitánu McVayovi milost. Jeho syn Charlie byl ale i po mnoha desetiletích stále zahořklý a nechtěl prezidentskou milost pro svého otce přijmout. Zastával názor, že nelze udělit někomu milost za něco, co nikdy neudělal.

Zdroj: thepeoplesmovies.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu